Mis on külm rahakott?

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

⚡️ Milline on parim külm rahakott?

Kõige turvalisemad krüptoraha külmad rahakotid
Ledger Nano X – parim riistvaraline bitcoin rahakott
Trezor Model T – kõige turvalisem bitcoini rahakott
Ledger Nano S – kõige taskukohasem rahakott

⚡️ Mis vahe on kuumal rahakotil ja parimal krüpto külmal rahakotil?

Coldwallet” on rahakott, mis ei saa suhelda võrguga. Sellise rahakoti kandjad võivad olla ükskõik, alates paberist kuni elektroonilise rahakotini, ja eesmärk on alati sama: puudub juurdepääs võrgule, puudub oht häkkerite poolt. “Kuum rahakott” on rahakott, millel on ühendus võrguga.

⚡️ Kuidas töötavad riistvaralised rahakotid?

Rahakott meenutab väikese telefoni ja välise mäluseadme ristandit. Tehingute tegemiseks ühendavad kasutajad seadme USB-kaabli kaudu arvutiga. Teatud seadmed toimivad iseseisvalt, ühendudes internetti juhtmevabalt või Etherneti kaudu, ilma et oleks vaja arvutit.

⚡️ Milline krüptopangakomplekt on kõige turvalisem?

Kõige usaldusväärsemaks peetakse offline krüptoraha rahakotti. Sellisel juhul saate rahakoti paigaldada mis tahes arvutisse, isegi kui teil ei ole juurdepääsu internetile. Inimestele, kellel on vaja kiiresti tehinguid teha, ei meeldi see valik. Ledgeri ja Trezori riistvaralised rahakotid on väga usaldusväärsed.

Krüptoraha puhul on oluline teada, et seda tuleb hoida kusagil turvaliselt. Kõige turvalisem viis selleks on kasutada külma rahakotti, mis on võrguühenduseta arvuti. Kuid oluline on mõista, kuidas need toimivad ja neid õigesti kasutada.

Mis on krüptoraha rahakott?

Krüptoraha rahakott on teatud tüüpi tarkvara (või riistvara), mis võimaldab salvestada digitaalset valuutat ja teha sellega erinevaid toiminguid. Plokiahelas säilib aga otsene kontroll krüptorahale juurdepääsu üle. Selle tulemusena on raha haldamise õiguse autentimiseks vaja unikaalseid võtmeid.

Tähtedest ja numbritest koosnevat unikaalset tähemärkide kogumit nimetatakse krüptograafiliseks võtmeks:

Mis on külm krüpto rahakott?
Kuidas töötab külmhoidla krüptopanga rahakott?
 • Avalik võti on võrreldav pangakontoga. Nii nagu peate maksete saamiseks raha pangakontole hoiustama, peate ka teie raha hoiustama rahakotti, enne kui saate hakata teistelt kasutajatelt makseid vastu võtma.
 • Privaatne võti on kood (mida sageli nimetatakse “krüpteeritud privaatvõtmeks”), mis võimaldab teile juurdepääsu teie Bitcoini kontole. See sarnaneb seifivõtmega, sest see on tegeliku võtme virtuaalne koopia. See kood annab teile täieliku kontrolli oma kontol oleva raha üle.

Pidage meeles, et kuigi rahakott on tehniliselt omaniku valduses, kuulub krüptoraha isikule, kes omab privaatvõtit. See on spetsiaalne vahend plokiahela kirjetega suhtlemiseks. Krüptoraha rahakotti võib võrrelda sillaga, mis ühendab digitaalsed varad (mida hoitakse plokiahelas) nende omanikuga (kes neid omab).

Tüübid krüptoraha rahakotid

Erinevat tüüpi krüptoraha rahakotid
Kuidas külmad rahakotid töötavad?

On olemas kaks erinevat tüüpi rahakotte: külmad ja kuumad. Nende peamine erinevus seisneb selles, et mõned neist töötavad võrguühenduseta, samas kui teised on alati (või väga sageli) võrku ühendatud.

Kuumade rahakottide peamine eelis on nende kiire (või pidev) ühendus plokiahelaga interneti kaudu. Kasutajad saavad igal ajal raha sisse maksta või välja võtta. Sellised krüptoraha rahakotid jagunevad järgmisteks liikideks:

 • Lauaplaadid (on saadaval õhukesed ja paksud);
 • mobiilne;
 • Internetis.

Külma rahakoti krüpto ei ühendu kogu aeg võrku. Need liigitatakse kolme erinevasse kategooriasse, mis põhinevad nende käivitamisviisil: täitmine, immersioon ja ainult lugemine.

 • Samad töölauaprogrammid;
 • füüsilised andmekandjad;
 • riistvarahoidlad. 

Samal ajal võib plokiahela tehnoloogia võimaluste tõttu kõiki rahakotte igal hetkel täiendada. Ja saaja ei pea olema võrguga ühendatud. Mõned tarkvaratüübid võivad toimida ka nii külmade kui ka kuumade rahakottidena, seega pidage seda meeles.

Kuidas krüpto külm rahakott toimib
Miks külma rahakoti krüpto on kõige turvalisem

Krüptovaluutad jagunevad mõnikord ühe ja mitme vääringu vääringuteks.

Tänapäeval on palju erinevaid rahakotte, millel kõigil on oma kasutajaliides, turvalisuse tase ja funktsioonide loetelu. Seetõttu on oluline oma prioriteedid eelnevalt kindlaks määrata. Võite valida parima võimaluse rahakottide laiast valikust, mis põhineb teie nõudmistel.

Külma krüptoraha rahakotid on erineva kujuga ja suurusega

Külmad krüptoraha rahakotid erinevad lisaks juurdepääsu viisile ka selle poolest, kuidas neid kasutatakse ja milliseid funktsioone nad sisaldavad.

Riistvara rahakott

Füüsilist riistvaraseadet kasutatakse juhusliku era- ja avaliku võtme genereerimiseks entroopiaallikast. Seade salvestab genereeritud võtmed võrguühenduseta, hoides neid häkkerite eest turvaliselt.

See on kõige turvalisem külma rahakoti tüüp. Eelistatud on riistvaraline hoiustamine, kuna puudub häkkimise oht. Siiski on oht, et seadme tarkvaras võib tekkida tõrge, mistõttu on vaja valida usaldusväärsed müüjad.

Krüptoraha riistvaraline hoiustamine
Mis on riistvaraline külm litecoini rahakott?

Turvalisi rahakotte kasutatakse kõige sagedamini raha säilitamiseks, kuna nendega ei saa teha regulaarselt tehinguid.

Selle puuduse ületavad mitmed krüptoraha projektid. Me räägime unikaalsetest detsentraliseeritud vahetustest, mis kasutavad topeltahela arhitektuuri ja võimaldavad ühel plokiahelal luua oma digitaalseid varasid ja rakendusi, kasutades teise plokiahela võimsust. See võrguga ühendamise meetod töötati välja spetsiaalselt riistvaraliste rahakottide kasutamiseks.

Tarkvara rahakotid

Kategooria “Rakendus” hõlmab nii töölaua- kui ka mobiiliversioone. Iga liik on jagatud arvukateks alamliikideks.

Lauaplaat. 

See programm laaditakse arvutisse ja seejärel kasutatakse seda arvutis. Selline rahakott võimaldab kasutajal omada täielikku kontrolli oma raha ja võtmete üle.

Kas lauaarvutite krüptovaluutad on turvalised?
Desktop krüptoraha rahakotid

Kui loote töölaua rahakoti, salvestatakse teie arvutisse fail “wallet.dat”. See sisaldab tundlikku teavet, mis annab juurdepääsu kõigile teie aadressidele. Et sissetungijad ei saaks seda faili eemalt kasutada, tuleb see kaitsta tugeva parooliga.

Arvuti rahakoti saab käivitada ainult siis, kui on sisestatud õige parool. Faili “wallet.dat” isegi ei võeta arvesse. Seetõttu on hea mõte luua “wallet.dat” failist varukoopia ja hoida seda kusagil turvalises kohas.

Samuti on oluline salvestada oma privaatne võti, et saaksite oma raha kasutada teisest rahakotist, kui peamise rahakotiga peaks midagi juhtuma.

Mobiilne

Nimi näitab, et need rakendused on loodud spetsiaalselt mobiilseadmete jaoks. Need on sisuliselt töölaua rahakotid liikvel. Kuna see võimaldab QR-koodide abil krüptovaluutaga kaubelda ja osta, on selline töö digitaalse rahaga mugav.

Inimeste jaoks, kes kasutavad regulaarselt arvutit, millel on juurdepääs internetile, on parim valik arvutipõhine külm rahakott. 

Kuidas krüptoraha õigesti säilitada 2023. aastal
Mobiilne krüptoraha rahakott

Kõige tähtsam, mida krüptovaluutade puhul meeles pidada, on see, et need ei ole kindlustatud. Seetõttu peate võtma ettevaatusabinõusid, et kaitsta end rahaliste kaotuste eest. Raha varguse vältimiseks järgige neid kahte lihtsat sammu:

 • Tehke oma saidi või privaatvõtmete duplikaat;
 • Krüpteeri oma mobiilne rahakott tugeva parooliga.
 • Kui on vaja lisafunktsioone, võite kasutada usaldusväärsete krüptovaluutaplatvormidega seotud mobiilseid rahakotte.

Võimalus maksta punktides, mis aktsepteerivad krüptoraha makseid QR-koodi või NFC abil, on kasulik funktsioon. See on kiire ja lihtne. Kuid kuna rahakotti ei saa enam nimetada koledaks ja seal ei tohiks hoida suuri summasid, ei ole see kõige turvalisem võimalus.

Suured rahasummad ei tohiks olla kuumades rahakottides, kuna need on häkkimise suhtes haavatavamad kui külmad rahakotid.

Kuuma rahakoti haavatavus
Krüpto külmhoone

Paksu ja õhukese disainiga rahakotid

Kategooriasse “paks” kuuluvad täielikud sõlmed. Täielik sõlmpunkt on arvuti, mis valideerib tehinguid ja plokke ning jälgib varasemaid plokke ja tehinguid.

Paberist rahakotid

Näiteks kui töötate digitaalse valuutaga, peate need andmed välja printima:

 • rahakoti aadress;
 • isiklikud võtmed.

Kui kirjutate selle paberile ja seejärel kustutate selle veebis, ei ole häkkeritel võimalik teie kontole ligi pääseda. Võtme ja aadressi võib soovi korral välja printida QR-koodidena.

Selle lähenemisviisi puuduseks on suur oht, et paber hävib või saab mehaaniliselt kahjustada. Sellise stsenaariumi korral on juurdepääs rahale jäädavalt takistatud. Paberist rahakotid ei ole enam populaarsed nende ebatõhususe tõttu ja neid kasutatakse nüüd harva tehnoloogiliste hoiustamismeetodite kasuks.

Multivaluuta külm krüptoraha rahakott

Mis on Multicoin rahakott?
Kuidas valida mitme valuuta rahakoti?

Samuti tuleks mainida mitut valuutat sisaldavaid rahakotte. Nende rahakottide suurim omadus on see, et nad võivad salvestada erinevaid krüptovaluutasid. Need võivad olla aga riistvaralised, laua- või mobiilivahendid.

Paksud ja õhukesed rahakotid

Kõvaketta mälu hulk mõjutab oluliselt selle jõudlust ja kasutusiga. Kui kõvaketas on partitsioneeritud väikesteks tükkideks, nagu näiteks kaubandusliku tarkvara Norton PartitionMagic või sarnaste tööriistade abil, on andmeid raskem kustutada ühest SSD-osast. Selle tulemusena paigaldavad enamik inimesi oma rahakotid välisele seadmele, näiteks hävitatud USB-mälupulgale, selle asemel, et lihtsalt arvuti kõvakettast lahti ühendada, kuid jätta see algsesse asendisse – sest see tehnika võib krüpteeritud kõvaketta kustutamisprotsessi märkimisväärselt aeglustada, sest seal on igal pool mitu koopiat, mis aeglustab dekrüpteerimist.

-> Võib kasutada ka väikese sisemise mälumahuga kaasaskantavat mäluseadet (näiteks mälupulka).

Paksud kliendid.

Kaks tüüpi krüptoraha litecoini rahakott
Paksud ja õhukesed rahakotid

Igal krüptovaluutal on oma “paks” rahakott, mida arendajad toodavad ja hooldavad. Töötamiseks tuleb plokiahelat kasutaja seadmesse alla laadida. Seejärel lisab klient automaatselt uued uuendused ja muudatused. Sellised rahakotid toimivad tehingu loomise ja kontrollimise ajal ka võrgusõlmedena (node).

Peamised eelised on järgmised:

 • See ei ole võimalik, kui ei ole olemas selliseid funktsioone nagu võimalus kontrollida erinevaid digitaalseid varasid, detsentraliseeritud salvestamine ja kauplemine ning privaatsus. Plokiahela tehnoloogia sobib selleks hästi, sest see pakub kõrgetasemelist turvalisust ja läbipaistvust ning võrgu turvalisust, sõltumata ühestki tsentraliseeritud kolmandast osapoolest. ERC20 standard võimaldab luua Ethereumi nutikate lepingute süsteemil põhinevaid täielikke detsentraliseeritud rakendusi. Tänu nende avatud arhitektuurile pakuvad need süsteemid pidevalt kontrollitud puudusi, mis võimaldavad võimalikke haavatavusi kohe ette näha ja kõrvaldada.
 • Täielik vaikus. Praktiliselt keegi ei tea sellest, kui te ise ei ütle neile.
 • Privaatne võti on kasutaja seadmes.
 • Saadaval on nii virnastamine kui ka kaevandamine.
Kas külmad rahakotid on privaatne võti?
Kus hoitakse privaatseid võtmeid külmas krüptoraha rahakotis?

On mõned puudused:

 • Monoraha – ühte rahakotti kasutatakse ühe krüptoraha hoidmiseks.

Rahakoti säilitamiseks kulub palju ruumi kõvakettal. Näiteks Bitcoin Core'i rahakott tarbib rohkem kui 400 GB salvestusruumi. Ja see kogus kasvab iga päevaga.

Nagu nimigi ütleb, on rasvane klient rahakott, mida saab kasutada nii kuuma kui ka külma hoiustamiseks.

Õhukesed kliendid.

Õhukesed rahakotid on sarnased paksude rahakottidega, kuid need ei nõua kogu plokiahela laadimist. See muudab need kergemaks ja mõnevõrra vähem turvalisemaks. Privaatseid võtmeid tuleb endiselt turvaliselt säilitada. Kui teie mänguriarvuti on nõrk, siis peaksite valima selle võimaluse.

Külma rahakoti valimine

Milline külm rahakott on kõige usaldusväärsem?
Erinevus kuuma ja külma rahakoti vahel

Oluline on valida krüptoraha rahakott vastavalt sellele, kui palju raha soovite oma kontol hoida. Väikeste summade hoidmiseks ei ole muidugi vaja maksta kallist vidinat. Siiski kehtivad mõned põhilised suunised kõigile, kes raha omavad.

Kui teil on vaja teha palju tehinguid, on eelistatav kasutada korraga kuuma rahakotti, kuna külmad rahakotid ei suuda pakkuda sama suurt lihtsust sagedasel kasutamisel.

Suuremat osa krüptoraha varadest tuleks seevastu hoida külmas krüptoraha rahakotis. Võite valida ühe nende võimalustest sõltuvalt oma nõuetest ja rahaliste vahendite suurusest:

Miks peaksite kasutama riistvaralist. litecoini rahakott
Milline on kõige lihtsamalt kasutatav külm krüptoraha rahakott?
 • Väikeste summade puhul ei ole mõtet investeerida füüsilisse vidinasse. Sellisel juhul on paberrahakott täiesti sobiv. Seda võib kasutada ka lihtsate hoiuste tegemiseks.
 • Riistvaraline rahakott võib olla kasulik suurte rahasummade turvaliseks hoidmiseks. Seda võib kasutada ka konfidentsiaalsete tehingute tegemiseks. Riistvaralise vidina ostmise kulu saab täielikult tagasi tänu digitaalse sularaha turvalisusele ja isiklikule rahulikkusele majandusliku turvalisuse tõttu.
 • Lauaarvuti ja mobiilikoti rahakotte võib kasutada juhul, kui eraldi seade on püsivalt internetist lahti ühendatud. Seda alternatiivi eelistavad inimesed, kes soovivad lihtsalt kasutada oma tavalisi seadmeid. Nad lihtsalt kardavad kaotada riistvaralise rahakoti, kui neil pole seda näiteks kaasas.

Kui otsustate, kas kasutada laua- või mobiilipanga rahakotti, pidage silmas järgmisi tegureid:

Kuidas kasutada külma krüptoraha rahakotti
Mis on krüptoraha külmhoidla?
 • Rahakoti looja – kui tarkvara on toodetud “no-name” poolt,”
 • Mõned rahakotid pakuvad kasutajaliidest nii edasijõudnud kasutajatele kui ka neile, kellel ei ole eesmärki. Keskmise kasutaja jaoks on neid äärmiselt raske kasutada. Enne rahakotti raha paigutamist oleks mõistlik seda ja kõiki selle funktsioone testida.
 • Turvalisuse tase on rahakoti valikul üks olulisemaid kaalutlusi, sest isiklike vahendite kaitse sõltub rahakoti usaldusväärsusest.
 • Sõltumata valitud rahakotist on oluline teha varukoopiaid, et saaksite hädaolukorras krüptoraha kätte.

10 kõige tipptasemel riistvara rahakotid Forbesile

Seda funktsiooni toetavates rahakottides on võimalik statsionaarse ja mobiilse seadme sünkroniseerimine.

Kuidas sünkroonida külma/autonoomse ja vaate/online rahakoti?
Kaitse tase paraneb oluliselt, kui kaks seadet on omavahel ühendatud.

Näiteks Trust wallet annab teile täieliku kontrolli oma privaatvõtmete üle, et kaitsta oma raha. Müntide kaitsmiseks saab kasutada biomeetrilisi andmeid (nt sõrmejälg) ja PIN-koodi.

Selle digitaalse rahakoti abil saate töödelda tehinguid, kasutades erinevaid krüptovaluutasid. See toetab rohkem kui 160 000 vara ja 53 plokiahelat. Samuti saate soovi korral kasutada oma kontoga seotud kaarti, et osta krüptovaluuta vahendeid tavalise seadusliku maksevahendi valuutaga.

Kasutajal on juurdepääs külmale hoiukontole, nagu ka teiste rahakottide puhul. Kasutaja paljastab oma privaatvõtme ainult varade saatmisel/saamisel, kasutades lihtsat QR-koodi skaneerimistehnikat ekraanilt.

Millal on parim aeg külma rahakoti kasutamiseks?

Külm rahakott on turvalisem viis oma krüptovarade hoidmiseks, kui te ei pea neid sageli kulutama või üle kandma või kui olete ühes kohas ja ei reisi kohtadesse, kus teil oleks vaja krüptot kasutada.

Mõned inimesed hoiavad oma külma rahakotti pangas hoiukastis, et hoida seda varguse või kahjustuste eest. Nende alternatiividega saate kasutada ära õiguslikku kaitset, mis muidu ei oleks kättesaadav, kui teie krüptot hoiustataks rahakotis.

Millal on parim aeg külma rahakoti kasutamiseks?
Millal on parim aeg külma rahakoti kasutamiseks?

Kui olete mures oma interneti või arvuti turvalisuse pärast, siis on kõige parem hoida oma krüpto külmas rahakotis, kuni saate oma kuuma rahakotti kasutada turvalisemas seadmes.

Lõpuks pakuvad külmad rahakotid krüptokasutajatele võimaluse hoida lihtsalt raha, mida nad soovivad investeerida pikaajaliselt, eraldi nendest vahenditest, mida nad kasutavad aktiivselt NFT-turul, plokiahela mängudes, Defi protokollides või muudes rakendustes osalemiseks.

ohutult külma krüptoraha rahakoti
Millal on parim aeg külma rahakoti kasutamiseks?

Hoiustades oma krüptot offline, oled paremini valmis toime tulema riskidega, mis kaasnevad investeerimisega erinevatesse dappidesse ja ahelatesse. Kuigi paljud neist rakendustest ja ahelatest on uued, ei pruugi need olla täielikult turvalised.

Külm rahakott aitab teil hoida oma krüpto, sõltumata turu kõikumistest või häkkimisjuhtumitest. Külma rahakoti omamisega suurendate võimalust jääda ellu kuni järgmise tõusutsüklini, kus saate “hoida” ja nautida kasu!

Kokkuvõte

Külma krüptoraha rahakoti esmane eesmärk on hoida krüptovaluutasid turvaliselt. Turul on aga juba mitut tüüpi selliseid rahakotte, millel on erinevaid lisafunktsioone ja -võimalusi. Seetõttu peab iga kasutaja valima enda jaoks sobivaima lahenduse, mis põhineb tema nõudmistel.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele