Mis on Blockchain?

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

⚡️ Milleks on Blockchain?

Plokiahel on detsentraliseeritud andmebaas, mida hoitakse suurel hulgal arvutites ja hoolikalt krüpteeritud kujul, mis vähendab ka tegevuskulusid. Igaüks võib pakkuda oma kasutamata kõvakettaruumi rendile.

⚡️ Kuidas plokiahela töötab?

Põhimõtteliselt on plokil kaks osa: päis ja tehingunimekiri. Tehingunimekiri on meie päevikukanded. Pealkirja on salvestatud tekkimise aeg, selle ploki hash ja eelmise ploki hash.

⚡️ Mis on rünnak 51?

Rünnak 51% on termin, mis tähendab, et ründaja käsutuses peab olema suurem võimsus kui ülejäänud võrk, omamoodi “kontrolliv pakett” genereeriva võimsuse kohta.

⚡️ Mis on privaatvõtmed?

Privaatne võti on tähemärkide kogum, mis võimaldab juurdepääsu oma konto rahakotis olevatele rahalistele vahenditele. Ainult keegi, kellel on juurdepääs võtmele, saab münte liigutada ja kulutada.

⚡️ Mis on avalikud ja privaatvõtmed?

Privaatvõti dekrüpteerib sõnumi, avalik võti aga krüpteerib selle. Need kaks võtmekomplekti töötavad koos: Saatja ei saa ilma avaliku võtmeta tehingut alustada, kuid vastuvõtja ei saa seda ilma eravaheta autoriseerida (dekrüpteerida).

Põhimõtteliselt on plokiahela kõigi krüptoraha tehingute digitaalne pearaamat, mis laieneb pidevalt uute “lõpuleviidud” plokkide lisamisega. Igas plokis on andmed eelmisest plokist, sealhulgas krüptograafiline hash ja ajatempel. Bitcoini kaevandajad kasutavad keeruliste matemaatiliste probleemide lahendamiseks spetsiaalset tarkvara ja saavad selle eest bitcoini. Seda protsessi nimetatakse kaevandamiseks. Kaevurid hoiavad plokiahelat järjepidevana, täielikuna ja muutumatuna, kontrollides ja kogudes korduvalt äsja edastatud tehinguid uude plokkide rühma, mida nimetatakse “plokiahelaks”.

Mis on plokiahela ja kuidas see toimib?
Mis on blockchain

Mis on hajutatud andmebaas ja kuidas see töötab? Mõiste “hajutatud” tähendab, et puudub keskne asutus, kes seda protsessi jälgiks.

Artem Genkin, doktorant majandusteaduskonnas, ühe Skillbox Online University ja Alpina Publishing Groupi professor – “Uus maailm, uus inimene” ekspertkõnelejad – “The Art of Managing Yourself on the Internet”.

mis on blockchain
Mis on blockchain ja kuidas see toimib?

Inglismaa Panga sõnul on “plokiahelatehnoloogia, mis võimaldab üksteist mitte tundvatel isikutel usaldada ja jagada tehingute andmeid”. See süsteem muudab andmete võltsimise inimeste jaoks raskeks, ilma et seda avastataks, mistõttu on plokiahelad osutunud korruptsioonikindlaks.

Mõelge kaelakeele peale. Iga helmeke on “plokk” või tegevuslugu, nagu plokiahelas. Seda kaelakeed – mida nimetatakse ka “ketiks” – ei saa kahjustada ega hävitada. Selle tulemusena on plokiahela purunematu digitaalne tegevusrekord, mida ei saa muuta ega hävitada. Selle süsteemi turvalisus on võimaldanud seda kasutada paljudes erinevates rakendustes, alates krüptorahast kuni arukate lepinguteni.

Mis on blockchain ja kuidas see toimib?

Mis on plokiahela peamine eesmärk?
Mis on Blockchain tehnoloogia lihtsustatult?

Varem toimus väärtuse ülekandmine sularahaga, kuid tänapäeval on peamised osalejad pangad ja homme võivad seda olla plokiahelapõhised teenused.

Alustuseks on plokiahela detsentraliseeritud andmebaas, mis salvestab järjestikuseid plokke, millel on kindlaksmääratud omadused (versioon, loomise kuupäev, teave varasemate võrgutegevuste kohta). Selle struktuur näib olevat lõpmatult pikk metallkett, kus ühendusi ei saa katkestada ega vahetada.

Tehnoloogia peamised ideed on järgmised:

 • detsentraliseerimine;
 • levitamine;
 • läbipaistvus;
 • turvalisus;
 • muutumatus.
Plokiahela tehnoloogia: mis on blockchain
Blockchain tehnoloogia: mida on vaja teada

Plokiahel on nagu raamat, kuhu saab lisada uusi lehekülgi, kuid iga uus lehekülg tuleb kirjutada olemasoleva peale ja ülejäänud lehekülge ei saa muuta.

Sellisel raamatul võivad olla leheküljed, mida varem ei ole kunagi nähtud, näiteks kolmanda valuuta leheküljed. Uusi “lehekülgi” võib lisada tehingute abil, kuid need ei ole nagu rahaülekanded, vaid pigem nagu programmi skripti käivitamine. Iga plokk sisaldab eraldi parameetrite kogumit: nonce, eelmise ploki hash, praeguse ploki tehingukogumi hash ja ajatempel.

Üks plokk võib sisaldada tuhandeid selliseid kirjeid. Kui ploki mälu saab otsa, suletakse see, allkirjastatakse ja saadetakse uude plokki hashi või “sõrmejäljena”.

Milline on plokiahela ja bitcoini suhe?
Mis on plokiahela peamine eesmärk?

Hash on unikaalse sõrmejäljega tähemärkide jada. See koosneb sellest, milliseid tehinguid ja kui palju neid iga plokk sisaldab.

Plokiahela algoritmid tagavad, et andmed on salvestatud õigesti ja kontrollitavalt. Kui tehing on lõpule viidud, kontrollib plokiahelas iga hashi ja läheb seejärel viimase hashini, mis kinnitab kõigi eelnevate koodide terviklikkust ja õigsust, sulgedes ploki.

Pidevalt toimivat ja linke lisavat plokiahelat nimetatakse ahelaks, mis töötab pidevalt ja loob linke. See pideva kontrollimise protsess välistab riski, et keegi lisab “lisamünte” või saadab võrku vigaseid andmeid, sest plokk ei läbita kontrolli ja seda ei lisata võrku. Selle tulemusena on seda tituleeritud ahelaks, mis töötab “konsensuse” alusel.

PoW ja PoS erinevus
Seos plokiahela ja krüptoraha vahel

Milline on seos plokiahela ja bitcoini vahel?

Bitcoin on kõige tuntum plokiahela tehnoloogia rakendus, mis esmakordselt ilmus 2009. aastal. Tehingud on raha liikumine ühe inimese rahakotist teise. Igal mängijal on juurdepääs ahelas olevale teabele iga tehingu kohta, mis on võrgus kunagi toimunud, alates esimesest ülekandest 2009. aastal.

Kogu maailmas kasvanud huvi plokiahela vastu oli bitcoin tehnoloogia esimene rakendus, mis aitas tõsta teadlikkust selle eelistest. Sellest ajast alates on aga välja töötatud ka teisi krüptovaluutasid, mis kasutavad plokiahelat ja selle variante, samuti krüptoväliseid vahendeid ja meetodeid selle tehnoloogia tõhusaks kasutamiseks.

Milline on seos plokiahela ja bitcoini vahel?
Seos plokiahela ja krüptoraha vahel

Kaevurid peavad lahendama matemaatikaülesandeid. Mida teevad kaevurid ja miks on nad vajalikud?

Blokiga töötamise alustamiseks ühenduvad kaevurid mempooliga ja alustavad kõigi järjekorras olevate tehingute töötlemist. HttpViewi näidistekst Protsessi võib kirjeldada järgmiselt: süsteem kogub teavet kõigi mempoolis olevate tehingute kohta, töötleb neid ja salvestab need koos hashidega plokki. Seejärel peab kaevandaja esitama võrgule lahenduse, et kontrollida, kas plokid on ehtsad. Kui enamik kaevandajaid kinnitab ploki, siis saab see konsensuse osaks ja lisatakse plokiahelasse. Võitnud kaevandaja saab oma töö eest tasu uute müntide või tehingutasude näol.

Selle tulemusel peavad kõik osalejad, kui plokki pakutakse võrku, sellega nõustuma ja kui enamik kaevandajaid sellega nõustub, lisatakse see plokk võrku. See tähendab, et plokiahela toimimiseks on vaja konsensust või enamuse poolt toetatud otsust. Kaevandajad saavad võrgustikust raha oma töö eest ja kulude katmiseks.

Proof of Work і Proof of Stake
Seos plokiahela ja krüptoraha vahel

Plokiahel on hajutatud andmebaas, mis võimaldab turvalisi, läbipaistvaid ja võltsimiskindlaid tehinguid. See on tehnoloogia, mis toetab selliseid krüptovaluutasid nagu Bitcoin ja Ethereum. Kui mõistate, kuidas plokiahel töötab, saate paremini aru selle muutva tehnoloogia võimalikest mõjudest. Täname lugemise eest! Loodame, et see artikkel aitas teil rohkem teada saadaPoW ja PoS erinevus

Plokiahela tehingud
Erinevus PoW ja PoS vahel

Kõige olulisem erinevus nende kahe vahel seisneb selles, et proof-of-work on meetod, mille abil tehinguid kontrollitakse, samas kui proof-of-stake töötab “kasutaja panuste” alusel. Kaks peamist kaevandamistüüpi on proof-of-work ja proof-of-stake, kuid kõik need toimuvad proof-of-work algoritmi abil.

Kuidas Blockchaini tehingud toimivad?

Pangaülekande tegemiseks peab kasutaja kõigepealt looma konto, kasutades oma isiklikke andmeid, seejärel paigutama sinna raha ja alles pärast seda võib ta tehinguid teha.

Mis on plokiahela eesmärk?
Tehingu sooritamiseks plokiahelas on vaja vaid kahte võtit: avalikku võtit ja privaatvõtit.

Avalik võti on numbrite ja sümbolite kogum, mida igaüks bitcoin-võrgustikus saab vaadata ja mis on rahakoti aadress raha ülekandmiseks.

Kasutaja privaatne võti on ainus viis teabe krüpteerimise tühistamiseks, mida saab teha igaüks, kasutades oma avalikku võtit. Rahakotti ja tehinguid ei saa avada ega edastada, sest kõik on krüpteeritud kasutaja privaatvõtmega. Samas on iga tehing, mis on tehtud mis tahes kontol, läbipaistev, sest plokiahelas salvestatakse kogu tegevus avalikult nähtavasse pearaamatusse.

Blockchain ja Hyperledger
Millised on tehingud plokiahelas?

Kasutaja privaatne võti ei tohiks kunagi kellelegi avalikustada, kuna see on võti, mis annab juurdepääsu ja autoriseerib kõik kasutaja tehingud.

Plokiahela võrgustik peab jõudma konsensusele iga tehingu seisu osas, enne kui seda saab kinnitada ja plokiahelasse lisada.

Kas te teate kõiki plokiahela tüüpe?

Plokiahela tehnoloogia turvalisus
Millised on tehingud plokiahelas?

Mis on plokiahela eesmärk?

Kuigi paljud inimesed seostavad tänapäeval plokiahela tehnoloogiat Bitcoiniga, ei ole see õige seos. Plokiahel on hajutatud andmete salvestamise meetod, mida võib kasutada mitmesugustel eesmärkidel, näiteks:

 • valimised ja hääletamine;
 • müük;
 • kindlustus;
 • dokumendihaldus;
 • logistika;
 • laenutamine;
 • kinnisvara.

Palju rohkem asju vajab usaldusväärset kaitset ja neid saab salvestada andmetena. Bitcoin on vaid üks paljudest projektidest, mis on saanud tohutu hinnatõusu tulemusena palju tähelepanu, kusjuures kogu see “hype” juhib tähelepanu kõrvale fantastilisest tehnoloogiast, mis võib muuta maailma paremaks.

mis on blockchain
Blockchain ja Hyperledger

Blockchain ja Hyperledger

Hyperledger on konsortsium, mis koosneb juhtivatest ettevõtetest ja üksikisikutest plokiahela valdkonnas ning mille on käivitanud Linux Foundation. Projekti eesmärk on toetada avatud lähtekoodiga hajutatud pearaamatu tehnoloogia (DLT) arendamist. Hyperledgeri osalejad usuvad, et ainus viis plokiahela tehnoloogia läbipaistvuse, pikaajalisuse ja koostalitlusvõime tagamiseks on avatud lähtekoodiga koostööpõhine tarkvaraarendus.

Hyperledgeri projektimeeskonna eesmärk on tõhustada valdkonnaülest koostööd, arendades usaldusväärset ja tõhusat plokiahela tehnoloogiat, mis suudab toetada erinevate tööstusharude suurettevõtete globaalseid äritehinguid.

Mis on plokiahelatehnoloogia ja kuidas see toimib?
Blockchain-tehnoloogia turvalisus

Blockchain-tehnoloogia turvalisus

51% rünnak plokiahelale võimaldab ründajatel kontrollida rohkem kui poolt töötlemisvõimsusest, et rikkuda pearaamatut. See on kallis ja raske saavutus, kuid see oli siiski edukas. Turvaspetsialistid ei tohiks uskuda, et plokiahela tehnoloogia on eksimatu, vaid peavad seda pigem kasulikuks vahendiks, millel on palju rakendusvõimalusi.

51% rünnak kasutab ära süsteemi puudust, mida tuntakse 51% probleemina. See võimaldab ühel osapoolel, kellel on kontroll 51% kaevandamisbasseini üle, võltsida kandeid plokiahelas, võimaldades neil topeltkulutada või isegi uue ahela hargneda.

Blockchain-tehnoloogia turvalisus
Blockchain tehnoloogia, mis see on?

Plokiahela tehnoloogiat saab jagada kahte tüüpi, avalikuks ja privaatseks, millel mõlemal on oma eelised. Avalikud plokiahelad “kasutavad avaliku internetiga ühendatud arvuteid tehingute valideerimiseks ja nende koondamiseks plokkidesse, et neid pearaamatusse lisada. … Privaatsed plokiahelad seevastu lubavad tavaliselt ainult teadaolevatel organisatsioonidel liituda.” Avalike plokiahelate peamine probleem on see, et kuna iga organisatsioon võib liituda, ei pruugi ettevõtted seda kasutada, kui nad muretsevad teabe konfidentsiaalsuse pärast.

Teine erinevus avalike ja privaatsete plokiahelate vahel on osalejate identiteet. Avalikud plokiahelad on tavaliselt loodud anonüümsust silmas pidades, samal ajal kui privaatsed plokiahelad koosnevad tuntud kasutajatest, kes kontrollivad tehinguid “valikuliseks kinnitamiseks” nimetatud protsessi kaudu. Ettevõtted saavad lubada tehinguraamatu muutmist ainult osalejatele, kellel on vastav juurdepääs ja õigused. Kuigi selle meetodiga kaasnevad mõned probleemid – näiteks siseringiohud -, on paljudele neist võimalikud lahendused, näiteks turvalise infrastruktuuri rakendamine.

Plokiahela tehnoloogia, mis see on?
Mis on blockchain ja kuidas see toimib?

Plokiahela tehnoloogia areneb kiiremini kui kunagi varem ja seda kasutatakse mitmesugustel eesmärkidel, alates ühisest ladustamisest kuni sotsiaalvõrgustikeni. Turvalisuse osas tehakse pidevalt avastusi. Seetõttu peaksid arendajad plokiahela rakendusi luues seadma prioriteediks oma plokiahela teenuste ja rakenduste turvalisuse.

Turvalise plokiahela rakenduse loomine algab turvaprotokolli kaasamisega kodeerimisprotsessi. Seda saab teha riskianalüüside läbiviimise, ohumudelite loomise ja koodianalüüsi abil; staatiline koodianalüüs, interaktiivne rakenduse turvalisuse testimine ja tarkvara koostise analüüs peaksid kõik olema arendaja ülesannete nimekirjas.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele