Kuidas luua hea ja tugev parool

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

Meil kõigil on palju tundlikke andmeid, mis on salvestatud meie veebikontodele ja mida me tahame hoida turvaliselt. Enamik neist on aga kaitstud üsna nõrkade paroolidega. Tõeliselt tugeva salasõna loomine peaks seda tööd tegema. Kuid nagu me kõik teame, on peen piir selle vahel, kas valida parool, mida keegi teine ei suuda ära arvata, või selline, mida on lihtne meeles pidada.

Õnneks on olemas hulgaliselt viise ja ideid tugevate paroolide loomiseks, näiteks kasutades unikaalset parooligeneraatorit. Siinkohal tutvustame teile meie näpunäiteid ja nippe, kuidas valida ja luua turvalisi paroole oma veebikontodele. Ja me jagame mõningaid oma lemmikmeetodeid, kuidas hoida oma paroole turvaliselt ja kuidas tagada, et te ei peaks enam kunagi vajutama lingile “Unustatud parool”.

Mis on näide tugevast paroolist?

Mis on tugev parool?

Tugev salasõna on selline, mida ei ole võimalik ära arvata või murda toore jõu rünnaku abil. Häkkerid kasutavad arvuteid, et proovida erinevaid tähtede, numbrite ja sümbolite kombinatsioone, et leida õige parool. Kaasaegsed arvutid suudavad vaid tähtedest ja numbritest koosnevaid lühikesi paroole hetkega murda.

Seega koosnevad tugevad paroolid suurtest ja väikestest tähtedest, numbritest ja erisümbolitest, näiteks kirjavahemärkidest. Need peaksid olema vähemalt 12 tähemärki pikad, kuigi me soovitame valida veelgi pikema salasõna.

Kuidas luua tugeva parooli näide?

Kokkuvõttes on siin hea ja turvalise salasõna peamised omadused:

 • On vähemalt 12 tähemärki pikk. Mida pikem on teie parool – seda parem.
 • Kasutab suuri ja väikseid tähti, numbreid ja erisümboleid. Segamärkidest koosnevaid paroole on raskem murda.
 • Ei sisalda meeldejäävaid klaviatuuriradasid.
 • ei põhine teie isikuandmetel.
 • Parool on unikaalne iga teie konto jaoks.
Kuidas soovitada kõige tugevamat salasõna?

Veebikonto loomisel kuvatakse sageli meeldetuletusi, mis tuletavad teile meelde, et sisestage numbreid või teatud arvu sümboleid. Mõni võib isegi takistada teil määramast “nõrka salasõna”, mis on tavaliselt üks sõna- või numbrikombinatsioon, mida on lihtne ära arvata.

Kuid isegi kui teile ei tuletata meelde tugeva parooli määramist, on väga oluline seda teha iga kord, kui te loote uue veebikonto või muudate mõne olemasoleva konto parooli.

Kuidas luua tugev parool?

 • Kasutage pikki paroolikombinatsioone
 • Kombineerida numbreid, väikseid ja suuri tähti
 • Vältige populaarseid paroole
 • Kasutage tugevate paroolide loomiseks turvalist paroolihaldurit.
Millised on 5 nõuet, et teha tugev parool?

Pikk parool on hea parool

Kui tegemist on paroolide turvalisusega, on pikkus tõesti oluline. Soovitame valida vähemalt 12 tähemärgi pikkuse parooli, võimalusel isegi pikema.

Iga täiendav sümbol salasõna suurendab eksponentsiaalselt võimalike kombinatsioonide arvu. See muudab üle teatava pikkuse paroolid sisuliselt murdmatuks, eeldusel, et te ei kasuta üldkasutatavaid fraase.

Tugev parool ei ole ilmne

Hea parool peab olema midagi sellist, mida on kellelgi teisel väga raske ära arvata või murda, seega ärge valige midagi väga üldist, nagu “password” või “12345”. Viimased kaks valikut on endiselt ühed kõige populaarsemad paroolid maailmas, kuid need on ka ühed kõige vähem kasulikumad.

Loo tugev parool

Head paroolid ei saa sisaldada meeldejäävaid klaviatuuripidemeid

Ärge kasutage järjestikuseid klaviatuuriradasid, nagu “qwerty”, sest häkkerid suudavad need tõenäoliselt murda. Kui te ei kulutanud vaeva, et välja mõelda hea parool, siis on tõenäoline, et häkkerid ei pea selle murdmiseks palju vaeva nägema.

Salasõna tugevus ei ole isiklik

On väga oluline, et te ei kasutaksite midagi isiklikku, näiteks hüüdnime, oma sünnikuupäeva või lemmiklooma nime. See on teave, mida häkkeril on väga lihtne teada saada, kui ta lihtsalt vaatab teie sotsiaalmeediat, leiab teie veebipõhise tööprofiili või isegi lihtsalt kuulab ära teie ja kellegi teise vestluse.

Kuidas luua tugevat salasõna

Hea parool peaks olema unikaalne

Kui olete loonud tugeva salasõna, võib teil tekkida kiusatus kasutada seda salasõna kõigi oma veebikontode jaoks. Kuid kui te seda teete, muudab see teid mitme rünnaku suhtes haavatavamaks.

Kui häkkeril õnnestub teie salasõna välja selgitada, saab ta seejärel sisse logida igale kontole, mille jaoks te seda salasõna kasutate, mis võib hõlmata teie e-kirju, sotsiaalmeediat ja töökontosid.

Paljud inimesed kasutavad sama salasõna kõige jaoks, sest seda on lihtsam meeles pidada. Aga ärge muretsege, sest meil on palju nippe ja nippe, mis aitavad teil hallata mitut parooli veidi allpool.

Mis on tugev parool?

Vältige mineviku paroole

Samuti on väga oluline veenduda, et te ei taaskasutaks oma paroole, eriti kui neid on varem häkitud. See võib tunduda iseenesestmõistetav, kuid kui te olete kord parooli kasutanud, ei tohiks te seda uuesti kasutada. Isegi kui te ei ole seda aastaid kasutanud, on parem välja mõelda uus. Eriti kui teil on varem olnud probleeme salasõna häkkimisega.

Erimärgid paroolides

Kuigi erimärkide kasutamine paroolides on väga hea viis nende turvalisuse suurendamiseks, ei võimalda kõik veebikontod kasutada mis tahes sümbolit. Kuid enamik lubab teil kasutada järgmisi:

Pikk parool on hea parool

Hea parooli näited

Siin on mõned head näited tugevatest paroolidest:

 • X5j13$#eCM1cG@Kdc
 • %j8kr^Zfpr!Kf#ZjnGb$
 • PkxgbEM%@hdBnub4T
 • vUUN7E@!2v5TtJSyZ

Need kõik koosnevad näiliselt juhuslikust ja pikast (üle 15 tähemärgi) kogumikust suurtest ja väikestest tähtedest, numbritest ja erimärkidest. Need paroolid ei ole üldised ja ei sisalda meeldejäävaid klahvipunkte ega isiklikku teavet, mida häkkerid võiksid kasutada.

Tugev parool ei ole ilmne

Ideed hea parooli loomiseks

Õnneks on palju asju, mida saate teha, et luua unikaalseid ja tugevaid paroole igale veebikontole. Meil on valmis parooligeneraatori tööriist, mis genereerib unikaalseid ja peaaegu võimatuid paroole, mida on võimatu murda. Teise võimalusena võiksite järgida meie parimaid näpunäiteid ja ideid, kuidas luua hea parool:

Kasutage parooligeneraatorit

Kui teil ei ole aega ise tugevaid paroole välja mõelda, on parooligeneraator väga kiire ja lihtne viis unikaalse ja tugeva parooli saamiseks. Meie enda turvaline parooligeneraator loob juhuslike märkide jada. Kopeeri see ja kasuta seda oma seadme, e-posti, sotsiaalmeediakonto või muu privaatset juurdepääsu nõudva asja paroolina.

Head paroolid ei saa sisaldada meeldejäävaid klaviatuuripidemeid

Valige parooli asemel salasõna

Salasõnad on palju turvalisemad kui paroolid, sest need on tavaliselt pikemad, mistõttu neid on raskem ära arvata või kasutada jõhkralt. Seega valige sõna asemel fraas ja võtke sellest fraasist esimesed tähed, numbrid ja kirjavahemärgid, et luua näiliselt juhuslik tähekombinatsioon. Võite isegi asendada sõna esimese tähe numbri või sümboliga, et muuta see veelgi turvalisemaks. Või proovige vahetada sõnad kirjavahemärkide vastu, nagu me tegime seda tekstislängi ajal, kui te mäletate nii kaugele tagasi.

Siin on mõned näited selle kohta, kuidas saate kasutada paroolimeetodit tugevate paroolide loomiseks:

Salasõna tugevus ei ole isiklik
FraasParool
Käisin esimest korda Disneylandis, kui olin 4-aastane, ja see tegi mind õnnelikuks.I1stw2DLwIw8yrs&immJ
Minu sõber Matt sõi pagarikohvikus kuus donatit ja see maksis talle 10 naelsterlingit.MfMa6d@tbc&ich£10
Manchester United kaotas esmakordselt 5:0 Manchester Cityle4da1sttymevaMU5:02MC

Kuidas avada YouTube’i blokeering ja vaadata videoid

Märkus: ärge kasutage tavalisi fraase, sest need on tundlikud sõnastikurünnakute suhtes – soovite juhuslikke kombinatsioone.

Vali turvalisem sõnastikumeetodiga versioon

Hea parool peaks olema unikaalne

Populaarne meetod parooli valimiseks on avada sõnaraamat või raamat ja valida juhuslik sõna. Kuid nii juhuslik kui see teile ka ei tundu, on üks sõna tegelikult häkkeril üsna lihtne ära arvata.

Seega, selle asemel, et valida sõnaraamatust vaid üks sõna, valige mõned ja ühendage need numbrite ja sümbolitega, et kellelgi oleks palju keerulisem aru saada.

Siin on mõned näited selle meetodi abil loodud headest paroolide ideedest:

Sõnad sõnaraamatustTurvaline parool
Pusle, otsing, tunnus, kahvelJigsaw%Quest7trait/fork48
Glimpse, kraam, auhind, koalaG1impse$tuff74Prize8Koala!
Tromboon, kala, kiire, ülespooleTr0mb0ne&Fish?Qu1ck^side

Mängige lausete ja tsitaatidega ringi

Kui soovite salasõna, mida on teistel raske ära arvata, kuid teil on seda lihtne meeles pidada, võib olla hea mõte kasutada mõtteka fraasi või tsitaadi varianti. Võta lihtsalt mõni meeldejääv lause ja vaheta mõned tähed numbrite ja sümbolite vastu.

Vältige mineviku paroole

Siin on mõned näited selle meetodi abil loodud tugevate paroolide ideedest:

Tsitaat või fraasTurvaline parool
“Üks kõigi eest ja kõik ühe eest”: Kolm musketäri14A&A413Mu$keteers!
“Esimest korda igavesti”: Disney “Frozen4da1stTymein4eva-Frozen
“Tuikle, tuikle, väike täht, kuidas ma imestan, mis sa oled”: lasteaia lauluTW1nkle7ittle*how1??UR

Kasutage emotikone

Erimärgid paroolides

Kui soovite lisada oma paroolidele sümboleid, ilma et neid oleks raskem meelde jätta, võite alati kasutada emotikone.

Kuigi sa ei saa lisada emotikone, saad kasutada emotikone, mis on kodeeritud versioonid, mis tavaliselt koosnevad kirjavahemärkidest, tähtedest ja/või numbritest.

Siin on mõned emotikonid, mida saate kasutada oma paroolides:

Kohandage oma paroole konkreetsete kontode jaoks

Kui olete välja mõelnud tugeva parooli, mida suudate meeles pidada, peate siiski looma iga oma veebikonto jaoks erinevad paroolid. Kuid selle asemel, et alustada kogu protsessi uuesti, võid lihtsalt lisada oma paroolile iga veebikonto jaoks erineva koodi.

Ideed hea salasõna loomiseks

Näiteks kui teie parool oleks cHb1%pXAuFP8 ja te tahaksite teha selle eBay konto jaoks unikaalseks, võiksite lisada lõppu £bay, et te teaksite, et see erineb teie algsest paroolist, kuid on siiski meeldejääv.

See võiks toimida järgmiselt:

Online kontoParool koos lisatud koodiga
E-postcHb1%pXAuFP8EMa1l
AmazoncHb1%pXAuFP8AZN
eBaycHb1%pXAuFP8£Bay

Kohustage oma salasõna lihasmällu

Kui soovite oma salasõna meelde jätta, võib olla hea mõte harjutada selle sisestamist mitu korda. Lõpuks, kui kirjutate selle piisavalt palju kordi õigesti, tekib teil lihasmälu, mis tähendab, et teil on seda palju lihtsam meelde jätta.

Kasutage parooligeneraatorit

Siiski on üsna keeruline meeles pidada vähemalt tosinat pikka ja unikaalset parooli kõigi oma kontode jaoks. Seega on see tehnika rakendatav ainult lühikeste, 4- või 6-kohaliste paroolide puhul, mida kasutate oma seadme või paroolihalduri avamiseks.

Kuidas hoida oma paroole turvaliselt

Nüüd, kui olete seadistanud tugeva parooli igale oma võrgukontole, on järgmine samm hoida need turvaliselt ja häkkerite eest kaitstuna.

Siin on mõned meie parimad nõuanded, kuidas seda teha:

Valige hea paroolihaldur

Olenemata sellest, kas olete ise koostanud oma tugevad paroolid või otsite veebiteenust, mis seda teie eest teeb, soovitame tungivalt kasutada head paroolihaldurit. Turvaline paroolihaldur genereerib, salvestab ja haldab kõiki teie paroole ühes turvalises veebikontos. See on väga kasulik, sest võimaldab teil kasutada nii palju unikaalseid paroole, kui soovite, ilma et peaksite muretsema nende meeldejätmise pärast.

Valige parooli asemel salasõna

Kõik, mida pead tegema, on salvestada kõik oma paroolid kõigi veebikontode jaoks paroolihaldurisse ja seejärel kaitsta neid ühe “peaparooliga”. See tähendab, et peate meeles pidama ainult ühte tugevat parooli, mitte iga üksikut.

Kui olete oma paroolihalduri seadistanud, siis kui lähete mõnele oma veebikontole sisse logima, siis sisestate lihtsalt oma põhiparooli oma paroolihaldurisse ja see täidab automaatselt teie konto sisselogimisandmed. Sa ei pea isegi meeles pidama, millist e-posti aadressi või kasutajanime sa kasutasid. Turvaline paroolihaldur täidab selle kõik teie eest. Siin on mõned parimad paroolihaldurid aastal 2023.

Kasutage kahefaktorilist autentimist

Isegi kui kellelgi õnnestub teie salasõna varastada, saate siiski takistada tal juurdepääsu oma kontole, lisades lisaturvalisuse kahefaktorilise autentimise (2FA) abil. See tähendab, et igaüks, kes üritab teie kontole sisse logida, peab pärast õiget parooli sisestama teise teabe. See on tavaliselt ühekordne kood, mis saadetakse otse teile.

Vali turvalisem sõnastikumeetodiga versioon

Mõnikord saadetakse see teile tekstisõnumi teel, kuigi see ei ole tingimata kõige turvalisem viis selle koodi saamiseks. Lõppude lõpuks võib häkker teie mobiilinumbri varastada SIM-vahetuse pettuse kaudu ja pääseda ligi teie kinnituskoodile.

Oleme leidnud, et selle asemel on palju turvalisem kasutada kahefaktorilise autentimise rakendust, kuna neid on palju keerulisem kinni pidada. Meie lemmikud on järgmised:

 • Google Authenticator
 • Microsoft Authenticator
 • Authy

Ärge salvestage oma paroole telefoni, tahvelarvutisse või arvutisse.

See võib kõlada ilmselgelt, kuid te peate vältima oma paroolide salvestamist dokumentidesse, e-kirjadesse, veebimärkustesse või mujale, mida on võimalik häkkida.

Kontrollige, kas teie e-post on lekkinud

Loomulikult on väga oluline jälgida kõiki võimalikke andmekaitserikkumisi, eriti teie e-posti kontoga.

Mängi fraasidega ja tsitaatidega

Aga kuidas te teate, kas teie e-post on lekkinud? Meil on olemas isikuandmete lekke kontrollija, mis annab teile teada, kas teie e-posti kontoga on midagi sellist juhtunud. Kõik, mida peate tegema, on sisestada oma e-posti aadress ja me saame teile öelda, kas sellega on midagi juhtunud.

Ära anna oma parooli välja

Lõpetuseks on väga oluline hoida oma paroole privaatsena. Isegi kui te usaldate täielikult isikut, kellele te oma parooli annate, on riskantne saata parool tekstisõnumi või e-posti teel, juhul kui keegi selle ära peibutab. Isegi kui te loete selle lihtsalt telefoni teel ette või kirjutate selle oma kõrval istuvale inimesele, võib keegi kuulata ja teha märkmeid.

Kohandage oma paroole konkreetsete kontode jaoks

Kokkuvõte: kuidas ma siis kõik oma paroolid häkkerikindlaks teen?

Paroolid on nagu lukk teie korteriuksel – need on ainus asi, mida kurjategijad peavad läbima, kui teid ei ole kodus. Nõrk parool on nagu nõrk lukk. See suurendab oluliselt nende inimeste arvu, kellel on vahendid teie kontodele juurdepääsuks.

Kõigi selles artiklis toodud nippide kasutamine tugevate ja meeldejäävate paroolide loomiseks on hea koht, kust alustada oma turvalisuse suurendamist. Või hankige tugev paroolihaldur, nagu NordPass, ja genereerige kõik oma paroolid automaatselt – nii ei pea te ühtegi neist meeles pidama.

Ükskõik, millise kursuse kasuks otsustate, ärge lükake seda edasi! Andmelekkeid ja -rikkumisi juhtub iga päev ning järgmine võib sisaldada ka teie parooli.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele