Mis on proxy server? Kuidas see töötab?

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

⚡️ Kas proxy-serverid on tasuta?

See sõltub. Kui te seadistate omaenda proxy-serveri, ei pea te sentigi maksma (välja arvatud juhul, kui te maksate hostingu eest). Teisest küljest maksavad kommertslikud proxy-serverid, nagu Smartproxy, raha, nagu ka VPN.

⚡️ Mis vahe on VPN-i ja proxy vahel?

VPN-id pakuvad täielikumat kaitsetmitmesuguste rünnakute ja deanonümiseerimise püüdluste vastu. Proxy'd kaitsevad tavaliselt ainult ühe rakenduse teavet, samas kui VPN-id on kogu süsteemi hõlmavad. Mõned proxy-tüübid isegi ei krüpteeri andmeid teie arvuti ja proxy-serveri vahel. Lisaks on paljud proxy'd tegelikult läbipaistvad, mis tähendab, et kaugserver teab teie IP-aadressi.

Me käsitleme seda teemat üksikasjalikumalt eraldi artiklissiin.

⚡️ Kas proxy-saidid on ebaseaduslikud?

Mitte iseenesest. VPN-id ei ole enamikus riikides ebaseaduslikud, kui kasutate neid seaduslikel eesmärkidel. Sama kontseptsioon kehtib ka proxy-serverite ja -saitide kasutamise kohta. Kui midagi on ebaseaduslik ilma proxy, VPN-i või Torita, siis on see ebaseaduslik ka nende anonüümsete tehnoloogiate kasutamisel.

⚡️ Kas proxy peidab teie IP-aadressi?

Mitte alati. Erinevad proxy'd võivad olla läbipaistvad või mitte. Läbipaistvad proxy'd saadavad teie IP-aadressi koos teie päringuga serverile teises otsas. Kui kasutate spetsiaalselt anonüümsuse tagamiseks mõeldud proxy-teenust, on teie IP-aadress tõenäoliselt varjatud. 

Arvutitest rääkides on sõnal “proxy” palju erinevaid tähendusi. Nagu virtuaalsed privaatvõrgud (VPN) ja Tor, on ka proxy-serverid viisid, kuidas internetis surfates privaatsust saavutada. Pöördproxy on ka viis, kuidas veebisaidid saavad hakkama suure hulga samaaegsete külastajatega. Arvestades, et proxy'd kujutavad endast mitut erinevat liiki tehnoloogiat, on paljud inimesed segaduses.

Selles artiklis selgitame välja kõik väärarusaamad, mis teil proxy'de kohta olla võivad. Saate teada, mis on proxy-serveri mõiste, milliseid proxy-tüüpe on olemas, kuidas nad töötavad ja kuidas neid kasutada.

Milleks kasutatakse vahendusserverit?

Mis on proxy server?

Enamasti kasutavad inimesed sõna “proxy” selleks, et viidata teenusele, millega nad ühenduvad oma veebilehitseja seadete kaudu. Kui ühendute proxy-serveriga, suunatakse kogu teie veebiliiklus läbi proxy-serveri, selle asemel, et minna otse külastatavale veebisaidile. Teisisõnu, proxy toimib väravana kasutajate ja interneti vahel.

Mis on näide proxy-serverist?

Paljusid erinevaid arvutis olevaid rakendusi saab konfigureerida proxy kasutamiseks. Veebibrauserid võivad kasutada HTTP-proxy'sid, mis on veebiliikluse edastamiseks mõeldud proxy-serverid. Kui külastate veebilehte, kui olete ühendatud HTTP-proxyga, annab teie arvuti proxy-serverile käsu taotleda veebilehte, selle asemel et seda otse taotleda. Üksikasjalikuma teabe saamiseks võite vaadata Smartproxy't.

Erinevalt VPN-idest ei ole proxy'd “tunnelid” teie arvuti võrgutegevusele. Selle asemel asub proxy lihtsalt teie arvuti ja ressursside vahel, millele pääsete ligi. Kuigi paljudes operatsioonisüsteemides saab määrata kogu süsteemi hõlmava HTTP-proxy, ei mõjuta see muud liiki liiklust.

Mida teeb proxy server?

Kuidas proxy server töötab

Proxy'd on lihtsad vahendajad, mis asuvad teie ja ressursi vahel, millele te üritate ligi pääseda. Kui sa saadad taotluse läbi proxy, teeb proxy server taotluse ja tagastab tulemuse sinu eest.

Sõltumata sellest, millist täpset tüüpi proxy't te kasutate, kehtib tavaliselt see üldine põhimõte. Proxy'd ei pane tavaliselt teie liiklust krüpteeritud tunnelisse; nad lihtsalt taotlevad teie nimel ressursse.

Mõned proxy'd võivad aga tegelikult teie internetiliiklust krüpteerida, varjates seda internetiteenuse pakkuja eest. Teisest küljest võib proxy-serveri omanikul olla juurdepääs nendele andmetele, seega peate tõesti usaldama proxy-teenuse pakkujat, kui soovite teenust turvaliselt kasutada.

Kas VPN on proxy server?

Proxy'd muudavad ka teie IP-aadressi. Nii arvab külastatav veebisait, et olete pärit teisest riigist, mis aitab teil jääda anonüümseks. Siiski võivad krüpteerimata proxyd juhuslikult teie IP-aadressi lekkida.

Huvitaval kombel on võimalik veebisaite blokeerida ka proxy abil. Kui teie ettevõte kasutab turvalisuse tagamiseks proxy-serverit, võib see ka valida, millistele saitidele pääsete ligi proxy IP-aadressi alusel.

Volituste tüübid

On mitmeid erinevaid proxy-tüüpe, millest igaüks sobib eri kasutusviiside jaoks. Siin on mõned levinumad tüübid.

Läbipaistvad HTTP-proxy'd

Mis on näide proxy-serverist?

Need proxy-serverid kasutavad kõige lihtsamat võimalikku proxy-tehnoloogiat. Erinevalt VPN- või SSH SOCKS-proxy'st ei krüpteeri nad edastatavaid andmeid. Sisuliselt edastab selline proxy lihtsalt päringuid sihtkohtade serveritele.

Läbipaistvad proxy'd ei lisa ühendusele krüpteerimist ega muid turvaelemente ning nad ei peida ka kasutaja IP-aadressi. Proxy'd kasutavad selleks standardset X-Forwarded-For HTTP-pealkirja.

Kui soovite kaitsta oma privaatsust või vältida tsensuuri, ei ole läbipaistev proxy tõenäoliselt teie jaoks õige valik.

Pöördvolitused

Kuidas ma tean, kas mul on proxy-server?

Läbipaistev proxying pakub tagasipööratud proxyde taga olevat tehnoloogiat. Selle asemel, et luua ühendusi kliendi nimel, kuulavad pöördproxy'd ühendusi serveri nimel.

Kui te ei majuta oma veebisaiti, ei ole pöördproxy väga kasulik. See tähendab, et kõik suuremad veebisaidid kasutavad neid. Kui olete kunagi näinud viga “504 Gateway Timeout”, siis on see pöördproxy, mis ütleb teile, et tagasiserver ei vasta.

SOCKS Proxy'd

SOCKS ehk Socket Secure on krüpteeritud proxy-tehnoloogia. Kui ühendute SOCKS-proxyga oma veebibrauseris, on kogu teie liiklus teel proxy-serverisse krüpteeritud.

Mis on proxy-server ja kuidas see töötab?

Võrreldes teist tüüpi proxy'dega on SOCKS-proxy'd kõige sarnasemad VPN-idele. Siiski on need tavaliselt pigem rakenduspõhised kui kogu süsteemi hõlmavad.

Secure Shell (SSH) protokolli kasutatakse tavaliselt serveritele kaugjuurdepääsuks. Seda saab aga kasutada ka SOCKS-proxy kiireks loomiseks, kasutades selleks kaugserverit. Seda lähenemist käsitleme üksikasjalikumalt hiljem selles artiklis.

Milleks kasutatakse proxy-serverit?

Kuidas proxy server töötab, tooge näide?

Vahendusi saab kasutada mitmesuguste probleemide lahendamiseks. Siin on mõned kõige levinumad probleemid, mida saab lahendada proxy-serveri abil:

 • Sisu filtreerimine ja turvalisus. Koolid ja töökohad kasutavad oma võrkudes oleva sisu kaitsmiseks ja filtreerimiseks proxy'sid. Man-in-the-middle juursertifikaadi abil saavad võrguadministraatorid juurdepääsu ka HTTPSiga kaitstud sisule.
 • Tsensuurist möödahiilimine. Juhuslikult kasutavad inimesed tsensuurist ja filtreerimisest kõrvalehoidmiseks ka proxy'd. Paljud võrgud on aga piisavalt targad, et seda praegu vältida.
 • Liikluse käsitlemine. Pöördproksid võimaldavad veebiarendajatel toime tulla suurte andmevoogudega ja kasutada kaasaegseid veebifunktsioone, säästes samal ajal aega.
 • Liiklustunneldamine. SOCKS-proxies võimaldavad kasutajatel tunneliga suunata veebiliiklust teise serverisse, et vältida filtreerimist või pääseda teise võrku. Need proxy'd sarnanevad VPN-i kasutamisega, kuigi tänapäeval kasutab palju rohkem inimesi VPN-i.
Kuidas ühendub proxy-server?

Kas proxy-serverid on turvalised?

Nagu VPNide puhul, võivad hoolimatud proxy'd varastada teie võrguliiklust ja müüa seda kasumiga. Te ei saa tagada, et ükski kolmanda osapoole proxy on selle eest täiesti ohutu. See tähendab, et kui te maksate proxy-teenuse eest, lubab ettevõte tõenäoliselt, et ta ei logi teie liiklust.

Kui te seadistate oma proxy-serveri, ei pea te selle võimaluse pärast muretsema. Küll aga võtate endale vastutuse serveri hooldamise ja turvamise eest. Kui jätate oma proxy-serveri kogemata autentimata internetti, võib igaüks teie internetiühendust kasutada. See võib teid paljuski hätta ajada, seega kasutage kindlasti turvalist autentimist.

Kas on olemas VPN proxy server?

Teine probleem proxy-serverite puhul seisneb selles, et nad töötavad rakenduspõhiselt. Võib olla lihtne unustada, et teatud rakendused ei kasuta proxy'd, samas kui teised kasutavad. Olge ettevaatlik, et iga rakendus, mida te kavatsete oma proxyga kasutada, oleks õigesti seadistatud. Kui vajate täielikumat privaatsust, kasutage selle asemel VPN-i või Tor'i.

Mis on pöördproxy?

Millised on kolme tüüpi proxy-serverid?

Kui veebiarendajad koostavad interaktiivseid veebisaite (või veebirakendusi), kasutavad nad sageli kahte veebiserverprogrammi, millest üks on konfigureeritud pöördproxy'ks. Eri tüüpi veebiserverid sobivad paremini erinevate ülesannete täitmiseks. Pöördproxy võimaldab arendajatel kasutada ära mõlema programmi eripärasid.

Enamik veebirakenduste raamistikke – programmeerimisvahendid, mida arendajad kasutavad veebirakenduste loomiseks – pakuvad valmis veebiserverprogrammi. Seda veebiserverit on lihtne kasutada ja see integreerub hästi raamistikuga. Tavaliselt ei saa see aga hakkama HTTPSi, HTTP/2 ja muude kaasaegsete veebistandarditega.

Väiksemad veebisaidid võivad mõlemad veebiserverprogrammid paigutada ühte arvutisse, samas kui suured ettevõtted kasutavad sadu või isegi tuhandeid füüsilisi servereid.

Millist tüüpi proxy-server on parim?

Nende oluliste funktsioonide saamiseks ja samal ajal arenduse lihtsamaks muutmiseks seavad programmeerijad sisse sellised pöördproxy'd:

 • Kui kasutaja päring saabub veebisaidile, võtab ta tegelikult ühendust pöördproxyga, mitte tegeliku veebiserveriga. See “väline” veebiserver lihtsustab kasutaja taotlust tehnoloogia abil, mida tõeline backend mõistab.
 • Sisemise veebiserveri seisukohalt tuli uus ühendus just pöördproxy'st, mitte kasutaja arvutist. Sissehoidja töötleb päringu ja saadab selle tagasi pöördproxy serverile, mis seejärel tagastab selle algsele kasutajale.
Milline on kõige levinum proxy-serveri tüüp?

Pöördproxy abil saavad veebisaidi omanikud kasutada uusi tehnoloogiaid, ilma et nad peaksid uuendama oma backend'i. Pöördproksiidiga saab ka rohkem liiklust töödelda, kiirendada ühendusi ja lahendada turvaprobleeme.

Mis on võrgu proxy seaded?

Iga rakendus, mis toetab teie seadmes proksiiditeenust, saab eraldi seadistada proksi kasutamiseks. Brauseris tuleb see tavaliselt koos muude võrguseadistustega.

Firefox toetab SOCKS-proksiidiprogramme, erinevalt mõnest teisest brauserist. Peaaegu kõik brauserid ja võrgurakendused töötavad aga tavaliste proxy'dega.

VPN on teatud tüüpi proxy server?

Võrgu proxy seaded Macis

Mõnes seadmes saate konfigureerida globaalse HTTP-proxy. Pange tähele, et muud liiki liiklust ei saadeta koos proxyga, seega ei ole see täielik anonüümne lahendus.

Erinevad operatsioonisüsteemid paigutavad proxy seaded erinevatesse kohtadesse. Windowsis ja macOSis leiate proxy seaded teiste võrguseadete lähedalt seadetest või süsteemi eelistustest. Mõnikord pakuvad aga ka brauserid oma sõltumatuid proxy-sätteid.

Proxy seadistamiseks on vaja selle hostinime või IP-aadressi, ühendustüüpi ja porti.

Manuaalne proxy seadistamine Windowsis

Kuidas kontrollida oma proxy seadeid

Millised on proxy-serveri eelised?

Et veenduda, et olete kõik õigesti seadistanud, kontrollige oma välist IP-aadressi. Võite lihtsalt sisestada Google'ile “mis on minu IP-aadress”, et näha, kust teie liiklus väljub Internetti.

Kui soovite tagada tõelist privaatsust, veenduge, et kasutate SOCKS-proxy't. Samuti veenduge, et iga rakendus, mida soovite kasutada – või teie süsteem tervikuna – on konfigureeritud proxy kasutamiseks. See, et teie veebibrauser teatab proxy seadistuse õigesti, ei tähenda, et ka teised rakendused seda teevad.

Kuidas luua proxy

Mis on näide proxy-serverist?

Omaenda proxy-serveri seadistamine nõuab veidi tehnilist oskusteavet, kuid see ei ole liiga keeruline. Kuna SOCKS on kõige turvalisem proxy-protokoll, kasutame seda käesolevas juhendis. Teil on vaja Linuxi serveris kasutajakontot, millel on SSH-juurdepääs. Kui teil sellist ei ole, müüvad teenusepakkujad nagu DigitalOcean ja Linode väga odavaid virtuaalseid privaatservereid.

Tehke oma Linuxi-põhine SOCKS-proxy

Kui teil on juurdepääs Linuxi serverile (või saate selle ise üles keerata), saate hõlpsasti teha oma SOCKS-proxy. Tegelikult ei ole teil vaja oma serverisse midagi muud paigaldada kui SSH-demon, mida te tõenäoliselt juba kasutate kaugjuhtimiseks.

Kes peaks kasutama proxy-serverit?

Siin on, kuidas:

 1. Avage oma kohalikus masinas terminal. Windowsis töötab Command Prompt või PowerShell – Microsoft on juba paigaldanud teile OpenSSH-kliendi. Kui kasutate macOS-i, avage Terminal.app. Linuxi puhul avage oma eelistatud terminaliemulaator.
 2. Käivita terminalis järgmine käsk: ssh -i ~/.ssh/id_rsa -D 1234 -f -C -q -N user@domain. Siin on kirjas, mida iga argument teeb:
  1. -i: SSH-kliendile, kust otsida teie SSH-võtit, mida kasutatakse kaugserverisse sisselogimiseks. Kui kasutate parooliga autentimist, ei ole seda osa vaja.
Kas proxy server varjab teie IP aadressi?
 1. -D: Ütleb SSH-le, et me soovime SOCKS-proxy't teie poolt määratud pordil. Antud juhul kasutame porti 1234.
 2. -f: Viib protsessi taustale, et saaksite käivitada muid käske terminalis.
 3. -C: Võimaldab pakkimise, et te ei raiskaks nii palju interneti ribalaiust.
 4. -q: Lülitab terminali logi- ja vigadeotsingu sõnumid välja.
 5. -N: ütleb SSH-le, et te tegelikult ei saada serverile käske, vaid kasutate seda lihtsalt vahendajana.
 6. user@domain: Teie kasutajanimi serveris ja serveri hostinimi (või IP-aadress).
 7. Konfigureerige oma brauseris või arvutivõrgu seadetes SOCKSv5-proxy. Siin on, kuidas seda Firefoxis teha:
  1. Avage eelistused, kasutades menüü nuppu.
  2. Kerige allapoole ja valige võrguseaded.
  3. Valige Manual Proxy Configuration.
  4. SOCKS-hostiks sisestage “localhost”. Kasutage varem määratud porti.
  5. Valige “Proxy DNS, kui kasutate SOCKSv5”.
  6. Klõpsake OK ja testige oma seadeid.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele