Põhjalik juhend Lightning Network’i kohta

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

⚡️ Mida teeb Lightning Network?

Lightning Network on Bitcoini plokiahela teine kiht, mis võimaldab kasutajatel turvaliselt tehinguid teha, ilma et neid oleks vaja põhiahelas loetleda. See koosneb maksekanalitest, mis ühendavad osalejaid ja võimaldavad kiireid, kulutasuvaid vahetusi otse üksteise vahel. See ahelaväline lahendus ei paku mitte ainult kiiremaid tehinguid, vaid pakub ka täiendavat kaitset, mida ei saa võrrelda traditsiooniliste võrkudega.

⚡️ Kas Lightning-võrk on turvaline?

Lightning'i kaudu bitcoinide omandamine on tunduvalt ohtlikum kui tavaliste maksete vastuvõtmine.

⚡️ Kes kasutab Lightning-võrku?

Kasutajad saavad saata ja saada “vihjeid” bitcoinide kohta (LN) kaudu Twitteris. Paljud Twitteri 360 miljonist igakuiselt aktiivsest kasutajast saavad tänu Lightning Networkiga ühilduvale makserakendusele Strike saata bitcoin-makseid teistele Twitteri kontodele kohe ja tasuta.

⚡️ Kas Bitcoin Lightning Networkil on münt?

On ülimalt oluline mõista, et (LN) ei loo uut krüptoraha, vaid kasutab lihtsalt Bitcoini infrastruktuuri. Lisaks sellele võimaldab selle detsentraliseeritud olemus kasutajatele juurdepääsu ilma loastasemeteta ja seda rakendatakse avatud lähtekoodiga. Võrgustik pakub ka usaldust selle turvalisuse suhtes, kuna tehinguid tehakse tuntud Bitcoini plokiahelas koos nutikate lepingutega turvaliste võrguväliste arvelduste jaoks.

Lightning võrgu hind

Lightning Network on teine kiht, mis koosneb arvukatest maksekanalitest üksikisikute või Bitcoini kasutajate vahel. See võrk on ehitatud Bitcoini plokiahelale (BTC) ja võimaldab ahelaväliseid tehinguid.

Mis on välguvõrk?
Mis on Lightning Network?

Lightning Networki kanal on kahesuunaline tehingumeetod, mille kaudu inimesed saavad üksteiselt makseid saata või vastu võtta. Teine kiht parandab plokiahela rakenduste skaleeritavust, korraldades tehinguid, mis ei toimu primaarses plokiahela võrgus (esimene kiht), kuid on siiski võimeline kasutama selle võimsust.

Krüptoraha laiaulatuslikku kasutamist piirab sageli selle skaleeritavus. Näiteks suudab plokiahela võrk korraliku skaleerimise korral töödelda miljoneid kuni miljardeid tehinguid sekundis. Kui arveldused ja tehingutasud on võrgu kaudu (LN) madalamad, võimaldab see uusi rakendusi, näiteks koheseid mikromakseid. See võib potentsiaalselt vastata probleemile “kas Bitcoiniga saab kohvi osta?”, mis vaevab paljusid potentsiaalseid kasutajaid.

Mis on välkuvõrk ja kuidas see toimib?
Kas Lightning Network on parem?

Lightning Networkil on siiski omad vead. Suurim probleem on kasutajate rahaliste vahendite turvalisus, kuna kasutajad võivad oma mündid kaotada, kui nad ei ole võrgu kasutamisel ettevaatlikud.

Kuigi Lightning Network on alles väljatöötamisel, tekitab see oma kasvades mõningaid potentsiaalseid probleeme. Nende riskide hulka kuuluvad tundmatud vead ja tehnilised probleemid, mida pole veel nähtud.

Vaatamata nendele muredele on (LN) potentsiaal muuta Bitcoini ja krüptoraha kui terviku revolutsiooni. See on suur samm edasi plokiahela tehnoloogia arengus ja võib ühel päeval aidata muuta Bitcoini ülemaailmseks valuutaks, milleks see oligi mõeldud.

Kuidas Lightning Networki kasutada?
Kes kasutab Lightning Networki?

Lightning Networki ajalugu on lühike, kuid sündmusterohke.

2015. aastal kirjutasid Thaddeus Dria ja Joseph Poon artikli pealkirjaga “The Lightning Bitcoin Network”, milles selgitati Lightning-müntide võrgu kontseptsiooni. Neid ideid arutas Satoshi Nakamoto juba varem ning Mike Hearn jagas neid vestlusi bitcoini arendaja Satoshi Nakamotoga 2013. aastal.

Avaldatud artiklis mainitakse kokkuvõttes ahelaväliseid maksekanaleid. Väljaspool võrku olevaid maksekanaleid saab kasutada raha edastamiseks kahe tundmatu isiku vahel ilma võrku liigselt koormamata, olenemata sellest, kui palju andmeid tehing tekitab. Visa maksimaalne läbilaskevõime oli kõige kiiremal ajal 47 000 TPS.

Kas Bitcoin Lightning Network on mündi
Kuidas osta Bitcoini Lightning Networki kaudu?

Kui keskmine plokisuurus oleks piiratud ühe megabaidiga, kuluks bitcoinil väga kaua aega, et läheneda Visa TPS-ile. Bitcoini plokid on täna piiratud seitsme tehinguga, kuid see on kaugel praeguse plokiahela võimekusest. Algselt sai Bitcoin hakkama vaid umbes 7 tehinguga sekundis, kui iga tehingu suurus oli umbes 300 baiti. Lisaks sellele

2016. aastal asutasid Driya ja Poon Lightning coin Labs (nüüd tuntud kui CoinDesk), ettevõtte, mis on pühendatud Lightning Network tokeni uurimisele ja arendamisele. Vaatamata aja jooksul toimunud personalimuutustele on Lightning Labs töötanud selle nimel, et muuta protokoll ühilduvaks peavoolu Bitcoiniga. 2017. aastal oli Bitcoinil SegWit-põhine soft fork, mis võimaldas rohkem andmeid ploki kohta. See tõi kaasa läbimurde võrgu võimekuses.

Lightning Network on Lightning Labs'i loodud digitaalne vara, mis toetab nende rakenduste ja teenuste arendamist. 2018. aasta märtsis müüsid nad LNT-tokeneid 0,25 dollari eest igaühele mündi esmasel pakkumisel. 2019. aasta juuniks oli ühe tokeni hind tõusnud 0,70 dollarini.

Kuidas saata bitcoin'e Lightning Networki sümboli kaudu?
Kuidas Lightning Network raha teenib?

Kuidas Lightning töötab?

Lightning Network on reeglite kogum, mis võimaldab kasutajatel luua kanalid kahe või enama osapoole vahel, et nad saaksid krüptoraha kaubelda ilma kolmandale osapoolele tuginemata.

Neid kanaleid rahastavad osalejad ja neid saab kasutada piiramatu arvu tehingute saatmiseks. Kui kanal on suletud, salvestatakse lõplik saldo plokiahelasse.

Kui palju bitcoine on veel alles
Kas Lightning Network võtab tasuta?

(LNT) sümboolsed kanalid on “kahesuunalised”, mis tähendab, et mõlemad pooled peavad enne kanali avamist selle tingimustega nõustuma. Selline seadistus takistab ühel poolel võtta kõik kanalis olevad vahendid ilma teise poole nõusolekuta.

Kanali avamiseks peavad mõlemad osapooled panustama krüptoraha “rahastamistehingusse”, mis seejärel edastatakse plokiahelasse. Rahastamistehing ei lõpetata enne, kui mõlemad osapooled sellega nõustuvad.

Kas Lightning Network on privaatne?
Mis on välkmündi eesmärk?

Kui rahastamistehing on lõpule viidud, võivad osalejad hakata kanali kaudu tehinguid edasi-tagasi saatma. Neid tehinguid ei edastata plokiahelasse, kuid need salvestatakse “plokiahela pearaamatusse”, mida hoiavad mõlemad osapooled.

Lightning Networki eelised

Lightning Networki peamised eelised on kiiremad ja odavamad tehingud, mis võimaldavad mikromakseid, mis ei ole kunagi varem olnud võimalikud. Kui Lightning Networki ei kasutataks, peaksid kasutajad maksma kalliid tasusid lihtsa tehingu eest ja ootama kinnitust tund või rohkem. Kuna kaevandajad eelistavad suuremaid tehinguid kinnitada, sest nad saavad suuremat tasu, muutuks väiksemate tehingute ooteaeg veelgi pikemaks.

Miks Lightning Network tokenit ei kasutata?
Millised on Lightning Networki eelised?

Lightning Network on täiendav turvameede, mis töötab Bitcoini plokiahela peal.

Kasutajad võivad suuremate ostude puhul teha tehinguid põhiplokiahelas ja väiksemate puhul Lightning Networki väljalülituses, ilma et nad peaksid turvalisuse pärast muretsema. Maksekanalid (LN) võimaldavad privaatseid tehinguid, kui keegi ei näe iga tehingut eraldi, vaid ainult üldpaketti.

Järgmine samm krüptoraha kogukonna jaoks on kasutada aatomivahetust, mis võimaldab vahetada ühe krüpto teise vastu ilma kolmanda osapoole või vahetuse vajaduseta. Atomic swap-tehnoloogia on börsidest soodsam, kuna see võimaldab peaaegu koheseid konverteerimisi minimaalsete kulude või rahakoti ülekannetega.

Kas Lightning Network on kiire?
Kas Lightning Network on välja lülitatud?

Lightning Networkil on teatavad puudused

Lightning-võrgustiku täielikuks kasutamiseks on vaja rahakotti, mis seda toetab. Kuigi ei ole raske leida rahakotti, mis töötab (LN), peab kasutaja esmalt rahastama seda tavalisest bitcoini rahakotist.

Kui kasutajad soovivad oma bitcoin'e tavalisest rahakotist Lightning Networki kanda, peavad nad maksma tasu. Seega läheb osa nende bitcoinidest selle käigus kaduma. Enne kui kasutajad saavad Lightning Networki kaudu makseid teha, peavad nad kõigepealt oma bitcoinid maksekanalisse lukustama.

Kui palju bitcoin'e on Lightning Networkis
Kellele kuulub Lightning Network?

Bitcoinide saatmine rahakottide vahel võib olla aeganõudev ja kulukas, mis heidutab uusi kasutajaid. Mõned rahakotid võivad seevastu käsitleda nii võrgusiseseid kui ka võrguväliseid makseid ilma kulusid tekitamata.

Kui üks maksekanalis osalejatest otsustab raha välja võtta, peab ta enne selle kulutamist kanalit sulgema ja bitcoinid tagasi andma.

Lightning Network: Mis see on ja kuidas see töötab?
Kas Lightning Network on parem?

Samuti on keeruline lõpetada rahavoog ja jätta kanal avatuks. Isegi maksekanali sulgemine või avamine eeldab, et mõlemad osapooled teevad eeltehingu, mida nimetatakse marsruutimistasuks, mida on võimatu teha samaaegselt. Kuigi kanali avamine on teoorias lihtne, teevad kõik need lisakulud kokku seda kallimaks, kui paljud potentsiaalsed kasutajad on valmis maksma.

Lightning Networki kõige olulisem probleem on nn offline-tehingute pettus. Kui üks inimene tahab sulgeda maksekanali, kui teine inimene on võrguühenduseta, võib ta potentsiaalselt tema raha varastada. Ja kui ohver ühendub uuesti võrku, oleks varast raske üles leida ja vastutusele võtta, sest ta võib olla juba uuesti võrguühenduseta.

Miks on Lightning Networki vaja?
Kas Lightning Network on turvaline?

Lightning Networkil, nagu ka Bitcoini võrgustikul, on omad probleemid. Näiteks väljaminevad maksed, mis ei läbita valideerimist, on tuntud kui ripuvad maksed. Kui tegemist on kontrollimisega, hüvitab Bitcoini võrgustik kinni jäänud makse; kuna aga varasemaga võrreldes on tõelised tehingud peatatud tehingute ees suurema prioriteediga, võib see võtta aega. Lightning Networki ülesehitus tähendab ka seda, et kasutajal peab olema oma maksete töötlemiseks veebisõlm, mida Bitcoini puhul ei ole.

Millised on Lightning Networki plussid ja miinused?
Kas Lightning Network on osa Bitcoinist?

Lõpuks, isegi kui Lightning Network lahendab kõik oma probleemid, jääb ikkagi valitsuse reguleerimise küsimus. Reguleerivatel asutustel võib olla raske Lightning Networkist piisavalt aru saada, et võtta vastu asjakohaseid õigusakte. Kui reguleerijad ebaõnnestuvad, võivad ka suurtel krüptoraha kasutajatel olla raskusi (LN) kasutamisega.

Isegi kui seadusandjad mõistavad tehnoloogiat, ei pruugi nad Lightning Networki lubada, sest see on anonüümne. Kuna seadusandjad saavad jälgida ainult lõpetavat tehingut pärast seda, kui kasutaja sulgeb oma maksekanali, mitte iga üksikut tehingut, võivad seadusandjad olla selle heakskiitmise suhtes ettevaatlikud.

Mis on Lightning Networki eesmärk?
Kuidas kasutada Bitcoin Lightning Networki?

Milline on välkkiirte võrgu tulevik?

Õnneks kasutatakse Lightning Networki üha enam. DappRadari andmetel on Lightning-tehingutes lukustatud üle 110 miljoni dollari väärtuses bitcoine. See võib olla kõike, alates toodete või teenuste eest tasumisest kuni rakenduste kasutamise, hasartmängude ja muude tegevuste kasutamiseni.

Mõned rakendused on võrgu kasutamiseks vajalikud, näiteks Lightning Networkiga ühilduvad rahakotid. Kuna Lightning Network on Bitcoini põhivõrgustikust erinev protokoll, vajavad kasutajad maksekanalite loomiseks teistsugust rahakotti.

Bitcoini välkuvõrgu selgitus
Kas Bitcoini välkkiirtevõrk on turvaline?

Lightning Networkil on keerulised rahakotid, mida kauplejad peavad kasutama. Kasvav kasutajate arv nõuab rohkem rahakoti lahendusi, mis toetavad (LN), kui selle kasutamine levib kogu maailmas. Spetsiaalsed kasutajad võiksid samuti hallata sõlme, mis aitaks vähendada tehinguaegu Lightning Networkis.

Lightning Network kogub populaarsust ka ettevõtete seas. Võrgustiku jaoks on veel algusjärgus, kuid on lihtne mõista, miks see on nii kiiresti levima hakanud. Nagu enamiku plokiahelapõhiste infrastruktuuride puhul, on mõned tarkvara funktsioonid beetarežiimis, mistõttu võib esineda viivitusi või probleeme teatud funktsioonide kasutamisel.

Kas Lightning Network on usaldusväärne?
Miks ei kasutata (LNT)?

Lightning Networki toetavad börsid võimaldavad kauplejatel võtta kiiresti ja odavalt välja väikeseid bitcoin'i koguseid, isegi kui võrgus on palju liiklust. Takeoffi Vitalik Buterini sõnul võivad kasutajatele siiski tekkida kõrged tehingutasud ja viivitused.

Samuti on käivitatud Lightning-põhise teabe turg. Kui maksekanal on suletud, on selles olevad vahendid lukustatud – kuid mõned sõlmed võivad aeg-ajalt välja lülituda, jättes oma maksekanalid pettustehingutele avatuks. Selle asemel, et jätta kanal valvamata, võib osaleja maksta tagasihoidlikku tasu valvekeskusele ja anda märku, kui tuvastatakse pettuse teel tehtud tehing.

Kas Lightning Network on usaldusväärne?
Kas Lightning Network on usaldusväärne?

Mis on Lightning Networki sõlmed?

Kuigi kavandatav Bitcoin Lightning Network töötab väljaspool ahelat, on siiski vaja, et sõlmed suhtleksid omavahel, et kanda raha üle ja jälgida Bitcoini plokiahelat.

Lightning Networki sõlmed vastutavad plokiahela jälgimise eest, et keegi ei varastaks raha. Iga sõlmpunkt peab jälgima, kes milliseid rahaülekandeid teeb igas kanalis. Kui Bitcoini sõlmed vastutavad iga tehingu kontrollimise eest, siis need sõlmed peavad ainult kinnitama saadud tehingute kehtivust.

Mis on Lightning Networki sõlmed?
Mis on Lightning Networki sõlmed?

Lightning Network'i sõlmede loomisega tegelevad juba kolm arendusmeeskonda – Lightning Labs, ACINQ ja Blockstream. Millal hakkab Bitcoini Lightning Network tööle? Bitcoin Lightning Network on veel uus, 2020. aasta novembri seisuga on võrgus vaid 14 339 sõlme. Need sõlmed on jaotatud 35 201 aktiivse kanali peale. On ebatõenäoline, et Bitcoin Lightning Network lahendab kõik Bitcoini probleemid, kuid see tähistab krüptoraha jaoks olulist sammu edasi.

Kas teadsid, et Lightning Networki saab kasutada ka teiste altcoinide, näiteks Litecoini, vaheliste tehingute tegemiseks? Selle tehnoloogia tundmaõppimiseks tasub võtta aega.

See juhend on olnud Lightning Networki tutvustus: mis see on, kuidas see toimib ning selle eelised ja puudused. Loodame, et see teave on teile Lightning-võrgustiku mõistmisel abiks!

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele