Mis on Staking Crypto?

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

Krüpto panustamine on meetod, mille abil teenida tasu, hoides kinni teatud krüptovaluutasid. See on protsess, mille käigus lukustad oma mündid teatud ajaks, et aidata kaasa plokiahela võrgu kindlustamisele. Selles artiklis sukeldume sellesse, mis on krüpto panustamine, pakkudes üksikasjalikku uurimist selle toimimisest.

Kuidas töötab panustamine?

Staking on protsess, mille käigus lukustatakse oma krüptoraha varad, et osaleda plokiahela võrgu konsensusmehhanismis. Seda mehhanismi kasutatakse võrgu kindlustamiseks ja tehingute valideerimiseks. Vastutasuks oma müntide panustamise eest teenite tasu, tavaliselt täiendavate müntide või tokenite kujul.

Samm-sammuline juhend, kuidas krüpto panustada:

 1. Vali krüptovaluuta, mis toetab panustamist. Paljud erinevad krüptovaluutad toetavad panustamist, seega peate valima selle, mida soovite. Mõned populaarsed panustamise krüptovaluutad on Ethereum, Cardano, Tezos ja Cosmos.
 1. Loo konto panustamisplatvormil. On olemas palju erinevaid panustamisplatvorme, seega pead valima ühe, mida usaldad. Mõned populaarsed panustamisplatvormid on Coinbase, Kraken ja Binance.
 1. Ülekandke oma krüptoraha oma panustamisplatvormi kontole. Kui olete loonud konto panustamisplatvormi juures, peate oma krüptoraha oma kontole üle kandma. See võimaldab teil oma münte panustada.
 1. Alusta oma krüptoraha panustamist. Kui teie krüptoraha on teie platvormi kontol, saate alustada selle panustamist. See hõlmab teie müntide lukustamist teatud ajaks. Täpne aeg sõltub krüptovaluutast ja panustamisplatvormist.
 1. Teeni preemiaid. Vastutasuks oma müntide panustamise eest teenid sa preemiaid, tavaliselt täiendavate müntide või žetoonide kujul. Täpsed preemiad varieeruvad sõltuvalt krüptovaluutast ja panustamisplatvormist.

Saamine on suurepärane võimalus teenida oma krüptovaluutade osaluse pealt passiivset sissetulekut. Samuti on see viis aidata toetada plokiahela võrgustikku, millesse olete investeerinud. Siiski on oluline teha oma uuringuid enne, kui hakkate oma münte panustama. Sellega kaasnevad riskid, näiteks oma müntide kaotamine, kui panustamisplatvorm läheb pankrotti või häkitakse.

Kuidas-töötab-nii-töö

Mida on Proof of Stake (PoS)?

Proof of Stake (PoS) on konsensusmehhanism, mida plokiahelavõrgud kasutavad tehingute kindlustamiseks ja kinnitamiseks. Erinevalt Proof of Work (PoW), mis nõuab kaevandajatelt tehingute kinnitamiseks keeruliste matemaatiliste probleemide lahendamist, tugineb PoS valideerijatele, kes panustavad oma krüptoraha varasid tagatisena. 

Need valideerijad valitakse juhuslikult välja, et valideerida tehinguid ja teenida tasu täiendava krüptoraha kaudu. Seda protsessi peetakse energiatõhusamaks ja skaleeritavamaks kui PoW.

PoS-i mõned eelised:

 • Energiatõhusus: PoS ei nõua PoW-ga seotud märkimisväärset energiatarbimist.
 • Skaalumisvõime: PoS suudab käsitleda rohkem tehinguid sekundis kui PoW, mistõttu sobib see paremini suuremahuliste plokiahela rakenduste jaoks.
 • Detsentraliseerimine: PoS on detsentraliseeritud, mis tähendab, et ükski üksus ei kontrolli seda.
 • Turvalisus: PoS on turvaline, kuna valideerijatel on stiimul säilitada võrgu terviklikkust.

PoSi mõned puudused:

 • Tsentraliseerimine: PoS võib muutuda tsentraliseerituks, kui mõne valideerija käes on enamik panustatud krüptoraha.
 • Lock-up perioodid: Staking nõuab sageli, et kasutajad lukustaksid oma krüptoraha teatud ajaks, mis võib piirata nende likviidsust.
 • Reguleerimine: Väljaandjatel võib olla ebaproportsionaalne mõju võrgu juhtimisotsustele.

Kokkuvõttes on PoS paljulubav konsensusmehhanism, mis võib potentsiaalselt parandada plokiahela võrgustike tõhusust, skaleeritavust ja turvalisust. Siiski on oluline olla teadlik selle piirangutest.

Krüpto panustamise eelised

 • Passiivne sissetulek: Staking on suurepärane võimalus teenida oma krüptoraha osaluse pealt passiivset tulu. Lukustades oma krüptoraha teatud ajaks, saate teenida tasu täiendava krüptoraha kujul. See on suurepärane võimalus panna oma raha enda jaoks tööle, isegi kui teil ei ole palju aega aktiivselt krüptoturule investeerida.
 • Toetate plokiahela võrgustikke: Kui panustate oma krüptoraha, aitate toetada plokiahela võrgustikku, millesse olete investeerinud. Seda seetõttu, et “stakerid” on inimesed, kes valideerivad tehinguid ja kindlustavad võrgustikku. Oma krüptoraha panustamisega aitate muuta võrgustikku turvalisemaks ja usaldusväärsemaks.
 • Kõrgendatud APY: Tagatise intressimäärad võivad olla väga kõrged, mõnikord kuni 120% või rohkem aastas. See on palju kõrgem kui intressimäärad, mida saate traditsioonilistelt hoiukontodelt või investeeringutelt.
 • Detsentraliseerimine: Staking on detsentraliseeritud viis teenida preemiaid oma krüptoraha osaluse pealt. See tähendab, et te ei toetu tsentraliseeritud institutsioonile, kes neid preemiaid pakub. See võib olla hea asi investorite jaoks, kes on mures oma investeeringute turvalisuse ja privaatsuse pärast.
 • Võrgus osalemine: Panustamine võimaldab teil osaleda ja aitab kindlustada võrku. See võib olla rahuldust pakkuv kogemus ja see võib aidata teil ka rohkem teada saada, kuidas plokiahelat töötab.
 • Diversifitseerimine: Staking on suurepärane viis oma krüptovaluutaportfelli mitmekesistamiseks. Erinevate krüptovaluutade panustamisega saate vähendada riski ja parandada üldist tootlust.
 • Kättesaadavus: Panustamine on muutumas üha kättesaadavamaks, kuna üha rohkem vahetusi ja rahakotte pakub panustamise teenuseid. See tähendab, et oma krüptoraha osaluse pealt on lihtsam kui kunagi varem hakata teenima preemiaid.
 • Turvalisus: Panustamist peetakse üldiselt turvaliseks viisiks, kuidas teenida oma krüptoraha osaluse pealt preemiaid. Kuid nagu iga investeeringu puhul, on sellega alati seotud teatav risk. Enne müntide panustamise alustamist on oluline uurida ja valida usaldusväärne panustamisplatvorm.
Ways-of-staking-crypto

Krüpto panustamise riskid

 • Püsikahjum: Püsikahjum tekib siis, kui selle krüptoraha hind, mille panustate, ja selle krüptoraha hind, millega teenite tasu, lähevad eri suundades. See võib juhtuda seetõttu, et vahetate krüptovaluutat teise vastu, kui panustate oma märke.
 • Võrgu küllastumine: Kuna üha rohkem inimesi panustab oma krüptovaluutasid, võivad panustamishüvitised väheneda. See on tingitud sellest, et rohkem valdajaid konkureerivad samade preemiate pärast.
 • Sihtplatvormi turvalisuse tagamine: Sina pead olema teadlik ka oma panustamisplatvormi turvalisusest. Kui platvormi häkitakse, võite kaotada oma panustatud krüptoraha.
 • Võrgustiku löömine: Mõni plokiahelas rakendab löömise mehhanismi, mis karistab valideerijaid võrgu reeglite rikkumise eest. Kui te slashite, võite kaotada osa oma panustatud krüptorahast.
 • Liikviidsusprobleemid: Krüptovaluutade panustamine võib muuta need vähem likviidseks, mis tähendab, et vajadusel võib olla keerulisem müüa. Seda seetõttu, et lukustad oma tokenid teatud ajaks.
 • Halduses osalemine: Valitsejana võib teil olla võimalus hääletada plokiahela võrgu haldusettepanekute üle, mille te võtate vastu. Siiski võib teil olla vähem mõju, kui te tahaksite.
 • Krüptoraha turu volatiilsus: Krüptoraha turg on väga volatiilne ja teie panustatud krüptoraha hind võib järsult tõusta või langeda.

FAQ krüptorahade panustamise kohta

Mida tähendab krüpto panustamine?

Krüpto panustamine tähendab krüptoraha hoidmist, et toetada võrgu tegevust ja teenida tasu, mis on tavaline Proof of Stake (PoS) süsteemides.

Kas krüpto panustamine on hea mõte?

Panustamine võib olla hea mõte neile, kes soovivad teenida oma krüptoraha osaluse pealt passiivset tulu, toetades samal ajal plokiahela võrgustikku.

Kuidas krüpto panustamine toimib?

Panustamise abil saab teenida passiivset tulu, lukustades oma krüptoraha, et toetada plokiahela võrgustikku.

Kui tihti saab krüpto panustamise eest tasu?

Tavaliselt saad krüpto panustamise eest tasu iga 6-8 tunni tagant.

Kui kaua kestab krüpto panustamine?

Krüpto panustamine võib kesta paar päeva või kuni paar aastat, sõltuvalt konkreetsest krüptovaluutast ja panustamisplatvormist.

Kuidas arvutatakse panustamise tasu?

Panustamise tasu arvutamine sõltub konkreetsest plokiahela võrgustikust ja selle konsensusmehhanismist. Siiski kehtivad mõned üldised põhimõtted:

Protsendiline aastane tootlus (APY)

Saamishüvitisi väljendatakse tavaliselt aastase protsentuaalse tootluse (APY) kaudu. APY on tasu koguprotsent, mida võite eeldatavasti aasta jooksul oma panustatud krüptoraha pealt teenida. See arvestab nii baasintressimäära kui ka mis tahes liitmist.

Baasiline intressimäär

Baasintressimäär on see, kuidas teenite oma panustatud krüptoraha eest tasu. Selle määra määrab plokiahela võrgustik ja selle konsensusmehhanism. Näiteks Ethereum 2.0 baasintressimäär on praegu umbes 4,6%.

Compounding

Compounding on see, kui teie preemiad lisatakse teie panustatud krüptoraha ja te hakkate teenima preemiaid oma preemiate pealt. See võib aja jooksul märkimisväärselt suurendada teie APY-d. Näiteks, kui teil on APY 10% ja te ühendate oma preemiaid iga päev, teenite aasta jooksul umbes 31% rohkem kui siis, kui te seda ei teeks.

Lockup periood

Majades plokiahelavõrkudes on vaja oma krüptoraha teatud ajaks lukustada, enne kui saab selle lahti võtta. See on selleks, et inimesed ei saaks süsteemi ära kasutada, kasutades oma krüptoraha sagedase panustamise ja lahti panustamise teel. Lukustusperiood võib erineda sõltuvalt plokiahela võrgustikust ja teie valitud panustamise teenusepakkujast.

Total Rewards

Sinu kogutasu sõltub sinu panustatud krüptovaluutast, baasintressimäärast, liitmise sagedusest ja lukustusperioodist. Võite kasutada panustamise kalkulaatorit, et hinnata, kui palju te teenite preemiaid.

Calculating-taking-rewards

See on näide, kuidas arvutatakse panustamispreemiaid:

Eeldused:

Panustamise tasu määr: 5% aastas (APY)

Esmane panustatud ETH summa: 1 ETH

Kalkulatsioon:

30 päeva:

Panustamise tasu = (1 ETH * 0.05 * 30) / 365

Panustamise tasu = 0.0041096 ETH

60 päeva:

Panustamise tasu = (1 ETH * 0.05 * 60) / 365

Panustamise tasu = 0.00821917808 ETH

90 päeva:

Panustamise tasu = (1 ETH * 0.05 * 90) / 365

Panustamise tasu = 0.01232876712 ETH

120 päeva:

Panustamise tasu = (1 ETH * 0.05 * 120) / 365

Panustamise tasu = 0.01643835616 ETH

Kui näete, mida kauem panustate oma ETH, seda rohkem preemiaid teenite. Seda seetõttu, et panustamise tasu määr liitub aja jooksul.

On oluline märkida, et need on vaid hinnangulised andmed ning tegelik teenitav panustamispreemiate summa sõltub konkreetsest panustamisbasseinist, mida kasutate, ja üldistest turutingimustest.

Hoolse planeerimise ja kaalutlemise korral võib panustamine olla suurepärane võimalus teenida oma krüptoraha osaluse pealt passiivset tulu ja toetada plokiahelavõrke, millest te hoolite.

Miks sa ei saa panustada kõiki krüptovaluutasid?

Kõiki krüptovaluutasid ei saa panustada, sest panustamine töötab ainult teatud plokiahelate puhul, mis kasutavad Proof-of-Stake (PoS) konsensusmehhanismi. PoS-võrgus vastutavad tehingute valideerimise ja võrgu turvalisuse tagamise eest valideerijad, kes on osalejad, kes panustavad oma krüptoraha varusid. Nad valitakse juhuslikult välja tehinguplokkide valideerimiseks ja neid premeeritakse osalemise eest täiendava krüptoraha eest.

Selleks, et panustamine oleks võimalik, peab plokiahelavõrk omama konkreetseid omadusi, sealhulgas:

 • Detsentraliseerimine: PoS nõuab detsentraliseeritud võrgustikku, kus on palju osalejaid, et tagada selle turvalisus ja tõhusus.
 • Tokenomics: Krüptovaluutal peab olema piisav pakkumine ja turukapitalisatsioon, et toetada panustamist ja võrgu stabiilsust.
 • Tehniline infrastruktuur: Blokiahelavõrgul peab olema infrastruktuur, mis võimaldab talitleda panustamisprotsessi, sealhulgas mehhanismid valideerijate valimiseks, tehingute valideerimiseks ja preemiate jagamiseks.
 • Kogukonna toetus: Krüptoraha projektil peaks olema tugev kogukond, mis toetab panustamist ja aitab kaasa võrgu juhtimisele.

Kui need tingimused ei ole täidetud, ei pruugi panustamine olla plokiahela võrgu jaoks teostatav või jätkusuutlik. Lisaks võivad mõned krüptovaluutad loobuda panustamise rakendamisest, valides muud konsensusmehhanismid nagu Proof-of-Work (PoW) või delegeeritud Proof-of-Stake (dPoS).

Kokkuvõte krüpto panustamise kohta

Staking on krüptoraha varade lukustamine, et osaleda plokiahela võrgu konsensusmehhanismis, teenides tasu nagu lisamündid. See pakub passiivset sissetulekut, aitab kaasa võrgu turvalisusele ja võib olla kasumlik investeering, millega kaasnevad riskid. 

Staking on eksklusiivne krüptovaluutade puhul, millel on Proof-of-Stake (PoS) konsensusmehhanism, mis nõuab selle keerukuse tõttu hoolikat uurimist. Enne osalemist on oluline hinnata konkreetseid panustamisprotsesse, kaaludes riske ja kasu, et teha teadlikke otsuseid, mis toetavad soovitud plokiahelavõrke, teenides samal ajal passiivset tulu krüptoraha osalusest.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele