Krüptoraha ajalugu | Täielik ajakava

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

Selles artiklis leiame välja kõige olulisemad krüptoraha ajaloo faktid. Anname ülevaate krüptovaluutast ja selle loomisest, analüüsime krüptoturgu ja arutame, miks see nii populaarseks sai.

Mida on krüptoraha? 

Krüptoraha on digitaalne valuuta, mis kasutab turvalisuse tagamiseks krüptograafiat, mis muudab võltsimise või topeltrahastamise peaaegu võimatuks. See on detsentraliseeritud, nii et ükski valitsus või finantsasutus ei kontrolli krüptovaluutat, välja arvatud mõned stablecoins.

Krüptovaluutadega kaubeldakse sageli detsentraliseeritud börsidel ning neid saab kasutada ka kaupade ja teenuste ostmiseks. Krüptovaluutad muutuvad üha populaarsemaks, kuid need on endiselt volatiilsed ja riskantsed investeeringud.

Krüptoraha idee

Idee digitaalsest valuutast, millest saaks luua ja vahetada elektrooniliselt ilma keskasutuste või valitsuste vajaduseta, on olnud olemas juba aastakümneid. Mõned esimesed ettepanekud sellise valuuta loomiseks ulatuvad 1980ndatesse aastatesse, kui teadlased nagu David Chaum hakkasid uurima krüptograafia võimalusi elektrooniliste maksete kindlustamiseks.

Üks kõige silmapaistvam varajane digitaalse valuuta kontseptsioon oli DigiCash, mille töötas välja Chaum ja tema kaastöötajad 1990ndate alguses. DigiCash kasutas krüptograafilisi meetodeid, et võimaldada kasutajatel saata anonüümseid makseid internetis, ilma et nende identiteet või ülekantavad rahasummad oleksid avalikustatud. DigiCashi ei võetud siiski kunagi laialdaselt kasutusele mitmete tehniliste ja juriidiliste probleemide tõttu.

Teiseks mõjukaks digitaalraha kontseptsiooniks oli B-raha, mille pakkus 1998. aastal välja Wei Dai. B-money nägi ette detsentraliseeritud arvutivõrku, mis säilitaks kõigi tehingute kohta avalikku pearaamatut, mis tagaks maksete turvalisuse ja läbipaistvuse. Samal 1998. aastal kavandas Nick Szabo detsentraliseeritud digitaalse valuuta mehhanismi, mida ta nimetas bit-kullaks. Bit gold'i ei rakendatud kunagi, kuid seda on nimetatud Bitcoini arhitektuuri otseseks eelkäijaks. 

Kui ka mõned krüptoentusiastid arvavad, et Nick on tõeline Satoshi Nakamoto.

Kaudu 1990ndatel ja 2000ndate alguses tehti veel mitmeid katseid luua digitaalseid valuutasid. Siiski ei suutnud ükski neist saavutada laialdast kasutuselevõttu ega lahendada turvalisuse ja anonüümsuse probleeme. Alles 2008. aastal, kui Bitcoin võeti kasutusele, hakkas digitaalse valuuta kontseptsioon lõplikult levima.

Krüptoraha ajalugu: Bitcoin (2008-2010)

Bitcoini ajalugu võib jälgida kuni 2008. aastani, kui anonüümne üksikisik või üksikisikute rühm, keda tuntakse Satoshi Nakamoto nime all, avaldas valge raamatu pealkirjaga “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (Bitcoin: vastastikune elektrooniline sularahasüsteem). Nakamoto pakkus selles valges raamatus välja uue digitaalse valuuta, mis põhineks krüptotehnoloogial ja ei alluks ühegi keskvõimu kontrollile.

2009. aastal avaldas Nakamoto Bitcoini avatud lähtekoodiga koodi, mis võimaldas igaühel osaleda võrgus ja alustada uute müntide kaevandamist. Kaevandamine on protsess, mille käigus kontrollitakse ja kinnitatakse tehinguid Bitcoini plokiahelas, mis on jaotatud pearaamat, mis salvestab kõik Bitcoini tehingud. Vastutasuks oma töö eest saavad kaevandajad tasu eest äsja loodud Bitcoini.

Esimene Bitcoini tehing tehti 9. jaanuaril 2009, kui Nakamoto saatis 10 bitcoin'i Hal Finney'le, arvutiteadlasele, kes oli aidanud Bitcoini arendamisel. See tehing tähistas Bitcoini majanduse algust.

Bitcoini algusaegadel oli mitmeid väljakutseid ja skeptikuid. Mõned inimesed kahtlesid, kas Bitcoin suudab saavutada laialdast kasutuselevõttu, samas kui teised olid mures võimalike kuritarvituste, näiteks rahapesu pärast. Neile probleemidele vaatamata kasvas Bitcoini populaarsus ja väärtus siiski jätkuvalt.

Esimene dokumenteeritud äritehing Bitcoini abil toimus 22. mail 2010, mis on nüüd tuntud kui Bitcoini pitsapäev. Florida mees Laszlo Hanyecz nõustus maksma 10 000 BTC kahe tarnitud Papa John's pizza eest. BitcoinTalki foorumis pöördus Hanyecz abi saamiseks: “Ma maksan 10 000 bitcoin'i paari pizza eest … näiteks 2 suurt, et mul oleks järgmiseks päevaks ülejäägid,” kirjutas Hanyecz. 

Bitcoin oli algselt peaaegu mitte midagi väärt sel ajal.

Tehing, mis andis Bitcoinile esmakordselt rahalise väärtuse, toimus 2009. aasta oktoobris, kui Soome informaatikaüliõpilane Martti Malmi, tuntud internetis kui Sirius, müüs 5050 münti 5,02 dollari eest, mis andis igale Bitcoinile väärtuseks 0,0009 dollarit.

Bitcoini varajast ajalugu iseloomustas nii põnevus kui ka ebakindlus. 9. veebruaril 2011 saavutas Bitcoin märkimisväärse verstaposti, jõudes esimest korda ajaloos 1,00 dollarini. Bitcoini aluseks olev tehnoloogia, plokiahela, jätkas aga küpsemist ja arengut, pannes aluse krüptoraha tulevikule.

Ku on Satoshi Nakamoto krüptoajaloos?

Bitcoini pseudonüümse looja Satoshi Nakamoto tegelik identiteet on tänaseni mõistatus. Arvatakse, et Nakamoto on arvutiteadlane või rühm arvutiteadlasi, kes töötas 2008. aastal välja Bitcoini protokolli ja avaldas selle 2009. aastal avatud lähtekoodiga tarkvarana.

Nakamoto identiteedi üle on palju spekuleeritud ja vaieldud. Mõned inimesed usuvad, et Nakamoto on üks inimene, teised aga usuvad, et tegemist on grupi inimestega või isegi valitsusasutusega. Ühelegi neist teooriatest ei ole kindlaid tõendeid ja Nakamoto ei ole kunagi avalikult oma identiteeti avalikustanud. 

Kes on Satoshi Nakamoto krüptoajaloos

Bitcoin-kogukonna jaoks on Satoshi Nakamoto anonüümsus olnud nii paeluv kui ka murettekitav. Mõned usuvad, et Nakamoto anonüümsus on oluline nende privaatsuse ja turvalisuse kaitsmiseks, samas kui teised muretsevad, et see raskendab Nakamoto vastutusele võtmist Bitcoini kogukonna tegevuse eest.

Müsteerium Satoshi Nakamoto ümber kestab tõenäoliselt veel aastaid. Kuid Nakamoto töö mõju krüptoraha maailmale on vaieldamatu. 

Tänapäeval on Bitcoinist saanud maailma kõige populaarsem ja väärtuslikum krüptovaluuta ning selle aluseks olevat tehnoloogiat, plokiahelat, kasutatakse paljude muude rakenduste arendamiseks.

Krüptoturu kasv (2010-2014)

Bitcoini varajane kasutuselevõtt ja kasutusjuhtumid

Bitcoini algusaastatel olid selle kasutuselevõtu eestvedajateks peamiselt entusiastid ja libertaarid, keda köitis selle detsentraliseeritud olemus ja potentsiaal lõhkuda traditsioonilist finantssüsteemi. Silk Road'i turg (veebipõhine must turg ja esimene kaasaegne tumedate võrkude turg, mis tegutses aastatel 2011-2013) hõlbustas Bitcoini laialdast kasutuselevõttu, pakkudes platvormi anonüümsete tehingute tegemiseks. Bitcoini kasutamine ebaseaduslikel eesmärkidel suurendas tahtmatult krüptoraha nähtavust ja nõudlust, aidates kaasa selle varajasele kasvule ja tunnustamisele.

Bitcoin sai ka spekulatiivse investeeringuna populaarsust, kusjuures selle hind tõusis alates selle algusaegadest pidevalt. See tõmbas valuutale rohkem tähelepanu ja üha rohkem inimesi hakkas Bitcoini investeerima, lootes selle kasvust kasu saada.

Alternatiivsete krüptovaluutade (Altcoins)

Emergence of Alternative Cryptocurrencies (Altcoins)

Bitcoini edu inspireeris krüptovaluutade valdkonnas uuenduste lainet, mis viis mitmesuguste alternatiivsete krüptovaluutade, mida sageli nimetatakse altcoinideks, tekkimiseni. Need altcoinid püüdsid lahendada Bitcoini puudusi või tuua sisse uusi funktsioone ja funktsioone.

Selle perioodi jooksul tekkinud kõige märkimisväärsemad altcoinid olid Litecoin 2011, Dogecoin 2013 ja XRP 2012. Igal neist altcoinidest oli oma unikaalne pakkumine ja need tõmbasid ligi pühendunud poolehoidjaid. Altcoinide tekkimine hoogustas veelgi krüptovaluutaturu kasvu ja suurendas ökosüsteemi mitmekesisust.

Mt. Gox ja tekkinud väljakutsed

Kõikidele krüptoraha turgu ümbritsevale üldisele kasvule ja põnevusele vaatamata kerkisid esile ka märkimisväärsed väljakutsed. Mt. Gox, kunagine suurim Bitcoini börs, kannatas 2014. aastal laastava häkkimise all, mille tagajärjel kadus umbes 850 000 bitcoin'i, mille väärtus oli toona üle 450 miljoni dollari. See intsident jääb üheks suurimaks varguseks krüptoajaloos. See intsident raputas paljude investorite usaldust ja aitas kaasa krüptoraha turu volatiilsuse perioodile.

Teiseks väljakutseks, millega krüptovaluutatööstus silmitsi seisab, oli vajadus suurema reguleerimise järele. Krüptovaluutade populaarsuse kasvades vaevlesid valitsused ja finantsregulaatorid selle üle, kuidas selle uue varaklassiga tegeleda. Selge regulatiivse raamistiku puudumine tekitas ebakindlust ja piiras krüptovaluutade kasutuselevõttu peavoolu institutsioonide poolt.

Kui Hiina 2013. aasta lõpus kehtestas krüptokeelu ja 2014. aastal toimus Mt. Goxi häkkimine, püsis krüpto karuturg kaks aastat, mida iseloomustasid pikaajalised hinnalangustrendid ja investorite pessimism. Sellised tegurid nagu regulatiivne ebakindlus, turvarikkumised ja turumanipulatsioonid aitasid kaasa pikaajalisele langusele, mõjutades erinevate krüptovaluutade väärtusi.

etherium krüpto ajaloos

Kelmused ja Ethereumi tõus (2014-2016)

Krüpto ajaskaala näitab, et aastatel 2014-2016 seisid altcoinid samuti silmitsi probleemidega, paljud projektid ebaõnnestusid või kogesid tagasilööke. Vaatamata karuteadlikule meelestatusele kogus plokiahela tehnoloogia siiski jätkuvalt tööstuse ja investorite huvi, luues aluse tulevasele kasvule.

Turvalisusprobleemid ja kelmused krüptoraha valdkonnas

Kui krüptoraha turg laienes, laienesid ka võimalused pettuste ja petturlike tegevuste jaoks. Skruplitundetud isikud kasutasid uute investorite põnevust ja kogenematust ära, käivitades mitmesuguseid skeeme, et nende raha välja pressida. 

Sinna hulka kuulusid Ponzi skeemid, kus investoritele lubati kõrget tootlust, kuid neile maksti äsja värvatud osalejate rahaga, ning pump-and-dump skeemid, kus manipuleerijad paisutasid krüptoraha hinda kunstlikult üles enne oma osaluse müümist, jättes teistele investoritele väärtuseta tokenid.

Ethereumi ja nutilepingute tutvustus

2015. aastal tekkis uus krüptoraha nimega Ethereum, mis tõi kaasa nutilepingute kontseptsiooni. Targad lepingud on plokiahelas salvestatud isetehtud lepingud, mis võivad automaatselt jõustuda, kui teatud tingimused on täidetud. See uuendus avas palju võimalusi detsentraliseeritud rakenduste jaoks, näiteks finantsteenused, tarneahela juhtimine ja hääletussüsteemid.

Mõju plokiahela tehnoloogiale

Krüptovaluutaruumi vaevanud pettused ja turvarikkumised olid tööstusharu jaoks äratuskellaks, rõhutades vajadust jõulisemate turvameetmete ja suurema läbipaistvuse järele. Need sündmused kiirendasid ka plokiahela tehnoloogia arengut, kuna arendajad püüdsid lahendada ilmnenud haavatavusi.

Ethereumi ja arukate lepingute tekkimine näitas veelgi enam plokiahela tehnoloogia potentsiaali, mis ulatub kaugemale kui lihtsalt krüptoraha tehingute hõlbustamine. Võimaldades detsentraliseeritud rakenduste loomist, on plokiahelal potentsiaali muuta erinevaid tööstusharusid ja kujundada ümber seda, kuidas me tehnoloogiaga suhtleme.

Kokkuvõtteks võib öelda, et ajavahemik 2014-2016 tähistas kriitilist pöördepunkti krüptoraha ja plokiahela tehnoloogia arengus. Kuigi pettused ja turvarikkumised tekitasid probleeme, andsid need ka hoogu innovatsioonile ning viisid tugevamate turvameetmete ja uute plokiahela rakenduste väljatöötamiseni. Krüptoraha maastik küpses jätkuvalt, tõmmates rohkem tähelepanu investorite, arendajate ja peavoolu institutsioonide poolt, sillutades teed edasistele edusammudele selles arenevas valdkonnas.

turu kasv krüpto ajaloos

Krüptoraha populaarsuse tõus (2018-Present)

Krüptoraha turg on alates selle loomisest olnud märkimisväärse kasvu ja arengu tunnistajaks ning viimased aastad on olnud eriti murrangulised, mida on iseloomustanud kasvav peavoolu aktsepteerimine, institutsionaalne huvi ja uuenduslikud arengud.

Mainstream aktsepteerimine ja tunnustamine

Krüptoraha ajaskaala näitab, et see on viimastel aastatel saavutanud märkimisväärset populaarsust, saavutades tunnustuse ja heakskiidu peavoolu publiku poolt. See muutus on ilmne mitmes aspektis, sealhulgas:

 • Meediakajastus: Krüptoraha on muutunud peavoolumeedias regulaarseks aruteluteemaks, kusjuures ajalehtedes, ajakirjades, televisioonis ja veebiväljaannetes on suurenenud kajastamine.
 • Riigi tunnustamine: Valitsused üle maailma tunnustavad üha enam krüptovaluutade legitiimsust, mõned riigid on isegi võtnud Bitcoini seadusliku maksevahendina vastu oma piirides.
 • Üldsuse teadlikkus: Üha rohkem üksikisikuid liitub krüptovaluutade kogukonnaga, kes soovivad rohkem teada saada digitaalvaluutade kohta. See huvi tõus on jõudnud nii kõrgele, et isegi uued poliitilised kandidaadid, sealhulgas presidendikandidaadid, leiavad end sunnituna avaldama oma seisukohta krüptovaluutade suhtes.

Institutsionaalne huvi ja investeerimine

Institutsionaalsed investorid, nagu riskifondid, investeerimisfirmad ja pensionifondid, on hakanud tundma märkimisväärset huvi krüptoraha vastu, mis on ajendanud investeeringute kasvu selles sektoris. Seda suundumust ajendavad mitmed tegurid:

 • Diversifitseerimisstrateegia: Institutsioonilised investorid püüavad mitmekesistada oma portfelli, et kaasata alternatiivseid varasid, nagu krüptoraha, et kaitsta end traditsiooniliste tururiskide eest ja haarata potentsiaalseid kasvuvõimalusi.
 • Fundamentaalne väärtus: Institutsionaalsed investorid tunnistavad krüptovaluutade aluseks olevat väärtuspakkumist, näiteks nende detsentraliseeritud olemust, piirideta tehinguid ja innovatsioonipotentsiaali.
 • Regulatiivsed arengud: Kuna krüptovaluutade regulatiivsed raamistikud muutuvad kindlamaks, siis institutsionaalsed investorid saavad investeerimismaastiku suhtes suuremat usaldust, eriti pärast 2024. aasta jaanuaris toimunud Bitcoin spot ETF-i heakskiitmist. See oluline sündmus on tähistanud olulist muutust traditsiooniliste finantsasutuste arusaamades digitaalsetest varadest, mis on ajendanud neid uurima võimalusi krüptoturul suurema entusiasmiga.

Viimased trendid krüptoraha valdkonnas

Krüptovaluutaruum areneb jätkuvalt kiiresti, esile kerkivad uued arengud ja suundumused:

 • Detsentraliseeritud finantseerimine (DeFi): DeFi rakendused koguvad üha enam populaarsust, pakkudes detsentraliseeritud alternatiive traditsioonilistele finantsteenustele, nagu laenamine, laenamine ja kauplemine.
 • Non-Fungible Tokens (NFTs): NFT-d on tõusnud kuumaks teemaks, esindades unikaalseid digitaalseid varasid, millel on lai valik rakendusi, sealhulgas kunst, kollektsioonitooted ja mängud. 
 • Real World Assets (RWA): RWA krüptoalal esindavad materiaalset või füüsilist vara, nagu kinnisvara, kaubad või väärtpaberid, mis on tokeniseeritud ja kaubeldakse plokiahelavõrkudes, et suurendada likviidsust ja ligipääsetavust.
 • Reguleeriv kontroll ja ühtlustamine: Riigid ja regulatiivsed asutused kontrollivad ja reguleerivad üha enam krüptovaluutaruumi, püüdes tasakaalustada innovatsiooni, tarbijakaitset ja finantsstabiilsust.
 • Infrastruktuuri areng: Krüptoraha infrastruktuur on küpsemas, arenevad turvalisemad ja tõhusamad börsid, rahakotid ja kauplemisplatvormid.
 • Kasutatavuse kasutuselevõtt: Krüptovaluutad on muutumas kasulikuks ka väljaspool spekulatsioone, neid kasutatakse makseteks, rahaülekanneteks ja isegi piiriüleseks kaubanduseks.

Kokkuvõte: The Rise of Cryptocurrency

Krüptoraha lühike ajalugu näitab, kuidas krüptoraha turg on valmis jätkama oma kasvu ja muutusi, millel on potentsiaali finantsmaastiku ümberkujundamiseks ja erinevate tööstusharude revolutsiooniliseks muutmiseks. Kuna peavoolu aktsepteerimine, institutsionaalne kaasamine ja tehnoloogiline areng jätkub, on krüptoraha valmis mängima üha olulisemat rolli finants- ja tehnoloogia tulevikus.

Küsimused krüptoraha ajaloo kohta

Kes alustas esimesena krüptoraha?

Satoshi Nakamoto on pseudonüümne isik või grupp, kes lõi Bitcoini

Kui palju maksis 1 BTC 2009. aastal?

Esimene Bitcoini tehing tehti 2009. aastal ja 1 BTC oli väärt umbes 0,0009 dollarit

Mis oli esimene krüpto enne Bitcoini?

Bitgold on esimene krüpto enne Bitcoini.

Miks inimesed lõid krüpto?

Inimesed lõid krüpto, et pakkuda detsentraliseeritud, turvalist ja läbipaistvat alternatiivi traditsioonilistele finantssüsteemidele.

Milleks loodi krüpto?

Krüptoraha loodi selleks, et toimida detsentraliseeritud, läbipaistva ja turvalise vahetusvahendina, mis võiks hõlbustada vastastikuseid tehinguid ilma vahendajate vajaduseta.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele