Tornado Cash asutaja 1,2 miljardi dollari suuruses rahapesuskandaalis

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele

Hollandi Hertogenboschis 26. märtsil algav kohtuprotsess Tornado Cashiga seotud juhtiva arendaja Aleksei Pertsevi üle asetab ta otse kohtutormi silma, kuna ta seisab silmitsi rahapesu süüdistustega.

DL Newsi käsutuses olevas kolmeleheküljelises süüdistuses väidetakse, et Pertsev aitas kaasa üle 1,2 miljardi dollari ulatuses ebaseaduslike vahendite pesemisele.

Hollandi õigusasutused väidavad, et alates tema vahistamisest 2022. aasta augustis on Pertsev süstemaatiliselt osalenud rahapesu toimingutes. Sellegipoolest väidab tema kaitsja Keith Cheng, et süüdistused on ebamäärased ega täpsusta konkreetselt, milliseid tegevusi Pertsev väidetavalt tegi, mis kujutaksid endast kuritegu.

Tornado Cashi skandaal: Pertsev on seotud krüptopangas pesemisega

Süüdistus annab ülevaate prokuratuuri strateegiast, viidates sellele, et Pertsev tegi koostööd teistega, et pesta raha, kasutades Tornado Cashi, krüptoraha segamise teenust, mis on mõeldud tehingute päritolu varjamiseks.

Prokuratuur on esile toonud 36 konkreetset tehingut, mis suunasid raha detsentraliseeritud finantsplatvormidelt Tornado Cashi, sealhulgas eelkõige märkimisväärseid Ethereumi (ETH) tehinguid. Need pärinesid sellistest üksustest nagu Ronin Bridge, mis ohustati 2022. aastal 625 miljoni dollari suuruse röövi käigus, mis oli Põhja-Korea kübersündikaadile Lazarus omistatud rünnak.

Teised süüdistustes mainitud detsentraliseeritud platvormid, nagu Harmony ja Nomad Bridge, on samamoodi seotud turvarikkumistega. Ameerika Ühendriigid olid varem kehtestanud sanktsioonid Tornado Cashi suhtes, süüdistades seda nendes intsidentides varastatud miljonite dollarite rahapesu hõlbustamises. Pärast tema vahistamist Hollandis peeti Pertsevit ligi üheksa kuud kinni ja praegu on ta GPS-järelevalve all, mille suhtes kehtivad ranged reisipiirangud.

Kriitiline kohtuprotsess: Pertsevi juhtum võib kujundada krüpto loojate tulevikku.

Selle kohtuprotsessi kohtuotsusel võivad olla kaugeleulatuvad tagajärjed krüptoraha kogukonnale. Süüdimõistev otsus võib tekitada arendajate ja avatud lähtekoodiga tarkvarakogukonna seas läbivalt ettevaatust, kuna nad kardavad USA reguleerivate asutuste võimalikku kontrolli nende osalemise eest projektides, mida võidakse hiljem pidada kahtlaseks.

Paljud krüptorahamaailmas tajuvad Pertsevi vastu peetavat õiguslikku võitlust kui rünnakut tarkvaraarenduse olemuse vastu.

Tema kaitseks on mobiliseerunud lai toetajate spekter, sealhulgas tuntud krüptovaluutavahetus Coinbase, Ethereumi arendaja Preston Van Loon ja Washingtonis asuv Blockchain Association. Nad kaitsevad põhimõtet, et tarkvara loomine ei tohiks automaatselt seostada isikut rahapesuga või sellega seotud kuritegeliku tegevusega. See seisukoht ühtib kaitse kriitikaga, et süüdistus ei selgita piisavalt Pertsevi väidetava ebaseadusliku tegevuse täpset olemust.

Kuigi Madalmaade prokurörid tunnistavad, et tarkvara arendamine iseenesest ei ole kriminaalvastutus, näib, et Pertsevi vastu esitatud süüdistus võib põhineda otsese seose tõendamisel tema arendustegevuse ja ebaseadusliku rahapesu vahel.

Kohtuprotsessi edenedes eeldatakse, et järgneb põhjalik uurimine nüansirikkast seosest kodeerimistavade, rahapesu süüdistuste ja juriidilise vastutuse vahel krüptoraha valdkonnas.

Aleksei Pertsevi kohtuprotsess on otsustavaks pöördepunktiks, mis võib oluliselt mõjutada krüptoraha arengu ja selle regulatiivse raamistiku arengut tulevikus.

Algaja

Algaja juhend krüptoraha kohta

Vahepealne

Blockchaini ja krüpto vahepealne juhend

Ekspert

Krüptoraha uudised ekspertidele